toen zijn zoon Jacob Nicolaas trouwde, had hij van de erfgenamen van Eva Akersloot een groot pand in de Lange Begijnestraat gekocht waar zijn omvangrijke ver zameling zeker tot zijn recht kwam<16). Onder de in 1780 geveilde schilderijen vinden we werk van onder andere (alfabetisch) Job Berckheijde, Richard Brakenburg, Ba- rent Gaal, Jan van Goyen, Cornelis Decker, Dirk Maas, Isaak van Nickelen, Adriaan van Ostade, Jan van der Vinne en Jan Wijnants. Italiaanse tekenaars worden ver tegenwoordigd door Veronese, Tintoretti, Romanelli en P. de Cortone. Tekeningen van Haarlemse kunstenaars zijn er in overvloed: Jan Augustini, Leendert van der Cooghe, Frans Decker, Goltzius, Cornelis van Haerlem, Maerten van Heemskerk, Wybrand Hendriks, Jan van der Heijde, Taco Jelgersma, Paulus van Liender, Pieter van Loo, Jan Luyken, Cornelis van Noorde en Hendrik Tavenier. Rembrandt is vertegenwoordigd met vier landschappen met de pen, zes bladen met studies en twee bladen met beeldjes, verder 'de grote Ecce Homo' en de Afneming van t Kruis' in prent. Naast een grote verzameling prenten door Mellan, was er veel werk van Cornelis Dusart, Jan van den Velde, Jan van Goyen, Jacob Matham, Enoch Zeeman en Goltzius. Zeker geen Braamcamp-collectie'17), maar vooreen vertegenwoor diger uit de koopmansstand en waardige tegenhanger van de Haarlemse regentenpatriciaatcollecties. Minder algemeen is de schelpenverzameling, die in 15 laden was ondergebracht. Jammer genoeg vermeldt de cata logus hier niet de namen van de kopers, waardoorande- re schelpenverzamelaars bekend zouden zijn gewor den. Achttiende-eeuwse Haarlemse schelpencollecties zijn wel bekend van onder meer notaris Willem Baart, Johannes Enschedé, Jan van der Vinne, Laurens en Willem van Oukerke, Pieter Vermeulen en Barent Vriends'18). Vooral door de Indische Compagnieën kwam veel tropisch schelpmateriaal in Nederland te recht en vond een plaats in menig rariteitenkabinet, vaak vergezeld van dieren op alcohol en opgeprikte vlinders en insekten. De afdeling rariteiten uit de veilingcatalogus van Corne lis Elout beslaat 32 nummers, waaronder beeldjes van marmer, koper, pleister en ivoor (o.a. van Erasmus), een Nautilusbeker'18), flessen met Westindische en gespon nen rijst en doosjes met Lapis Bezoar'20'. Zijn natuur kundige interesse blijkt uit het bezit van een elektriseer machine, een koperen proportionaal passer, een kope ren groefkompas, twee kleine standmicroscopen in een

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 104