kastje en drie thermometers gemaakt door Pieter Eijsenbroek. Zijn belangstelling voor muziek mag blij ken uit twee piano-forte's, een penant-tafel met een orgelregister, alle gemaakt door Adolphus Biesen- broek, enige snaren en een vogelkorf met orgel, dat acht deuntjes speelt wanneer de vogel op het stokje springt. Kortom een collectie van een verlichte 18e-eeuwer die kunsten en wetenschappen in zich verenigd had. Jacob Nicolaas Elout Van de drie kinderen trad Jacob Nicolaas Elout in de (1740-1790) voetsporen van zijn vader. Broer Cornelis Pieter, heer van Schoten, werd raad, schepen, thesaurier en hoofd officier van Haarlem en zijn zuster Dorothea trouwde de Amsterdamse makelaar Willem van Hoogenhuysen. Jacob Nicolaas Elout werd op 19 maart 1740 geboren en op 25-jarige leeftijd als ijzerkramer in het St. Lucasgilde ingeschreven. Op 17 mei 1764 trouwde hij te Rotterdam de predikantsdochter Maria Ham, die daar in 1742 was geboren. In 1769 nam hij de ijzerhandel van zijn vader over. Zijn belangstelling voor het Haarlemse culturele leven blijkt uit zijn lidmaatschap als honorair lid van de Tekenacademie (1779-1790), waar zijn vrouw in 1784 donatrice van werd. Van 1786 tot 1790 komt Jacob Nico laas voor op de ledenlijsten van de toneelsociëteit Leer zaam Vermaak en in dezelfde periode moet hij lid zijn geweest van het Muziekcollege, dat uitvoeringen gaf in een zaal op het Prinsenhof*21'. Daarnaast was hij als 'luitenant van het Bataillon der Cluveniers' op 16 april 1787 aanwezig in de Doelen toen daar door de patriot ten een eerste bijeenkomst van de nieuwe schutterij werd gehouden*22'. Deze politieke voorkeur zou zijn vader niet gewaar deerd hebben, gezien een zinsnede van hem over de 'treurige gebeurtenissen' in het Haarlem van 1748: 'Zoo iemand mijner nakomelingen dit stuk moge lezen, laat er hem deze lesse uit leezen, die ik voor mij zelden altoos heb zoeken te betrachten: Vreest God, eert den Koning en vermengt U niet met degenen, die naar ver andering staan*23'.' Na de dood van zijn vrouw in 1785*24' bleef Jacob Nico laas vijf jaar weduwnaar. In die periode moet Wybrand Hendriks, sinds 1785 kastelein van Teylers Fundatie, hem in de keuken aan de Oude Groenmarkt geportret teerd hebben, samen met zijn twee meiden terwijl ze een 'kreeftje' aten. Dat vertelt ons een notitie achterop een gewassen pentekening met zwart krijt die tot nu toe 103

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 105