I - Schoorsteenstuk allegorie op de vergankelijkheid II - De vrucht baarheid Het schoorsteenstuk in een houten omlijsting is een allegorie op de vergankelijkheid. Een vrouwenfiguur dat op een verhoging is gezeten, houdt een papier vast met de tekst Opes Fluxae Ars Perpetua, oftewel 'rijkdom is vergankelijk, kunst is eeuwig'. De kortstondigheid van het leven wordt gesymboliseerd dooreen bellenbla zende putto en de twee koolrozen op de voorgrond. Op de betrekkelijkheid van het aardse leven wijzen ook de boeken en globes, linksachter het vrouwenfiguur. Aan haar voeten zien we een palmtak, een geldbuidel, een kroon en een scepter, symbolen van macht. Het schild aan de rechterknie bevat het hoofd van Medusa, een attribuut van Minerva, godin der wijsheid, kunst en we tenschappen. Het opengeslagen boek in haar linker hand staat mogelijk voor de kennis of dichtkunst. De middelste putto houdt in zijn rechterhand de ourobo- ros, een slang die in zijn staart bijt, het symbool van de eeuwigheid. In zijn linkerhand houdt de putto een lau werkrans boven het hoofd van het vrouwenfiguur. Zij personifieert waarschijnlijk de kunsten, hoewel Ripa en Poot de kunsten anders uitbeelden. Recht tegenover het schoorsteenstuk hing het 'en gri saille' geschilderde behangsel, voorstellende een vrou wenfiguur op een sokkel in een halfronde nis<36>. Haar afhangend kleed houdt zij met haar rechterhand aan één kant tot kniehoogte omhoog, terwijl zij bloemen in haar schoot houdt. In de andere hand bevindt zich een lauwerkransje, terwijl haar haar ook met bladeren is getooid. Haar linkerborst is ontbloot. Waarschijnlijk symboliseert zij de vruchtbaarheid, c.q. geluk en voor spoed. 1 - De koophandel Het 'en grisaille' geschilderde medaillon stelt twee putti voor, waarvan de één de staf van Mercurius vasthoudt en een zakje met 'goud'. De ander draagt de hoed van Mercurius, beschermer van de koophandel. Onder op de schildering vinden we beide attributen terug in een bloemstilleven met twee boeken. Het opengeslagen boek is gedateerd 1773, het dichte boek draagt als titel 'Groot Boek'. Dit behangsel slaat duidelijk op de activi teiten van Eloutals ijzerkramer. 1773 is zeer waarschijn lijk het jaar waarin hij het hoekpand Oude Groenmarkt2 verenigde met het buurpand in de Warmoesstraat. In dat jaar staat het pand vermeld in het register der nieuw getimmerten. 108

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 110