115 Het gehoor. putter aan een lijn en bijbehorend stokje'42', een zwarte (Foto: p.e.m. Hammann, rat en een tekening van een hertekop met gewei. Zowel eig.C.J. van den Broek) ^e rat a|s het hert staan bekend om hun uitstekend gehoor. Het accent ligt vooral op de muziek. Niet vreemd voor een opdrachtgever die lid was van het Muziekcollege Apollo, bladmuziek in zijn bezit had, en een vader had die muziekinstrumenten verzamelde. On der het kopje rariteiten in Cornelis Elouts veilingcatalo gus vinden we vermeld: 25) Een fraaie Forte Piano door Biezenbroek, 26) Een Penant Tafel waarin een Orgel- Register door dezelve, 27) Een Forte Piano, onafge maakt door dezelve, 28) Eenige Snaaren, 29) Een Vo gel-Korf met een Orgel, speelende 8 Airtjes, het speeld telkens als de Vogel op 't Stokje springt. Vervaardiger van de eerste drie instrumenten was Adolf Biesenbroek, houtkoper te Haarlem'43'. Hij bewoonde een huis aan het Spaarne tussen de Klerksteeg en de Koudenhorn en was eigenaar van de paltrok-houtzaag- molen de Keizer aan het Vuilrak bij het Noorder Buiten Spaarne. Toen na zijn overlijden in 1780 op 22 februari de inventaris van zijn inboedel werd opgemaakt'44', ble ken in een zijkamer diverse instrumenten te staan: 'een forte piano, een tafel met een orgel, een vogeltje in een kooitje met een orgeltje' en in een achterkamertje 'een forte piano onafgemaakt in zijn glad houte kasten op dito voet'. Het blijken precies de instrumenten te zijn die in de veilingcatalogus van Cornelis Elout voorkomen. Het lijkt zeer aannemelijk dat Elout ruim een maand voor zijn dood de instrumenten uit de nalatenschap van Biesenbroek heeft gekocht. Uit niets blijkt dat Biesen broek ook de vervaardiger van het binnenwerk is ge weest. De kans is groot dat hij als houthandelaar de ombouw van de instrumenten verzorgde. Op het ge noemde achterkamertje bevond zich namelijk ook 'een schrijnwerkers pars met twee schroeven, twee goud- draats spinnewielties, eenige diverse gereedschappen, een weijnig divers houtwerk, een draaijbank, een schaafbank, enig kabinetswerks- en timmermansge- reetschappen', oftewel het instrumentarium van een meubelmaker. Zeer waarschijnlijk heeft Elout ook deze gereedschappen overgenomen want onder nummer 32 vermeldt zijn catalogus: 'Een Draaibank. Verders fraai Timmermans en ander Gereedschap, welkens volgens de Nommers verkogt zal worden'. Het ligt voor de hand de uitvoerende kunstenaar onder de Haarlemse behangselschilders te zoeken. Vooral

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 117