De kunstenaar die het geschilderd behang vervaardigde Vincent Jansz. van der Vinne (1736-1811)(4S) een koopman zal binnen zijn stad de opdracht aan een Haarlemmer gegund hebben, terwijl de contacten die hij met Haarlemse kunstschilders had hem daarin ge sterkt zullen hebben. Jan Augustini overleed echter in 1772, terwijl het hier besproken behang uit 1773 dateert. Van Hendrik Meijer, die omstreeks 1775 Haarlem verliet, zijn alleen landschapsschilderingen en interieurs be kend, terwijl Leendert Overbeek in 1773 als 21-jarige nog te jong was voor zo'n kunstzinnige prestatie. Over blijft Vincent Jansz. van der Vinne (1736-1811), van wie behangsels uit dezelfde periode bewaard zijn gebleven. Een complete wandbeschildering van zijn hand bevindt zich in het pand Gedempte Oudegracht 90, in 1776 in opdracht van de textielfabrikeur Jacob Hoofman jr. ver vaardigd. Het gesigneerde en gedateerde behang be staat uit vier wandvlakken met grauwtjes, verbeeldende de vier jaargetijden, een fruitstiIleven als schoorsteen stuk, een bloemstilleven en twee bovendeurstukken met jachtstillevens*45'. Evenals Elout was Hoofman ook kunstverzamelaar, in wiens opdracht Van der Vinne op veilingen kunst kocht. Alhoewel geheel verschillend van samenstelling en formaat is er toch verwantschap tussen beide kamers. Het bloemwerk is van een zeer bedreven hand en iszeerminitieus uitgevoerd, zoals we dat onder andere ook kennen van een bovendeurstuk in Jansstraat 46 en een schoorsteenstuk uit Gedempte Oudegracht 90, momenteel in Teylers Fundatiehuis in de Damstraat*46', beide door Van der Vinne. Heel opval lend is een haast identiek eekhoorntje op het bloemstuk van Hoofman en de smaak-personificatie van Elout, een motief dat we vooral op bloem- en fruitstukken uit de 17e eeuw tegenkomen. Geheel identiek is het vergulde eikelover bij de jachtstil- levens van Hoofman en op het schoorsteenstuk van Elout. Er bestaan geen gegevens over desamenwerking tussen kunstschilders en houtsnijwerkers bij de inrich ting van verschillende kamers. In ons geval hebben waarschijnlijk wel dezelfde kunstenaars samenge werkt. Mogelijk was het houtsnijwerk van de beeldhou wer Jan Woortman sr. (1720-1786) die zich in 1744 te Haarlem vestigde. Samen met zijn zoon Jan Woort man jr. (1755-1797) voerde hij sedert 1780 diverse werk zaamheden voor de Teylers Stichting uit'47'. Vincent Jansz. van der Vinne werd geboren op 31 janua ri 1736 als zoon van de landschaps- en bloemenschilder Jan van der Vinne en Johanna Bosvelt. Vincent was het 116

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 118