je van stucwerk voorzag. Samen met zijn broer Jan is hij de laatste twee decennia van de 18e eeuw in Haarlem werkzaam geweest. De Amsterdamse architect en stuc werker Jacob Otten Husly (1738-1796) vervaardigde de stucdecoraties in het Fundatiehuis en de Ovale Zaal van Teylers Stichting (1780-1786). Conclusie De voormalige kamer met geschilderde behangsels aan de Oude Groenmarkt 2 is één van de zeldzame voor beelden van een 'blomkamer' met ornamentschilderin gen die 'en trompe l'oeil' zijn uitgevoerd, met voorstel lingen die opgehangen zijn aan een strik en omgeven worden door bloemguirlanders. Deze ornamentale de coratie in Lodewijk XVI-stijl is onder andere bekend uit het voormalige R.K. Wees- en Armenhuis St. Jozef te Hoorn, in 1775 geleverd door de Amsterdamse (behang- sel)schilder Johannes ten Broeck'52*. Van dit type schil dering vinden we talrijke voorbeelden in de modelteke ningen van de Schilder-, Druk- en Behangselfabriek te Hoorn, een afdeling van de Vaderlandsche Maatschap pij van Reederij en Koophandel ter liefde van 't Alge meen, in 1777 opgericht ter bestrijding van de werk loosheid in de regio Westfriesland'53*. De 'en grisaille' geschilderde medaillons waren één van de vele moge lijkheden waarin de schilderingen konden worden uit gevoerd. De begin 19e-eeuwse Amsterdamse meester schilder Lambert Simis schreef in zijn 'Grondig Onder wijs in de schilder- en verw-kunst' (1835) hier het vol gende over: 'Andere vertrekken, en voorname Zalen, in welke geen houtwerk rond het doek gemaakt werd, schilderde men, in elk vak,eene tamelijk groote vier kante schilderij; men verbeeldde dezelve als aan een koord of wel opgestrikt lint, te hangen op de schilde rijen verbeeldde men land- en zeegezigten, historiën, of andere voorwerpen, naar goedvonden, of: in sommige vertrekken werden dezelve in het grijs, in andere in het grauw, en weder in andere in natuurlijke kleuren ge schilderd''54*. Een bijzonderheid is in ons geval de herhaling van de medaillonvoorstelling op de stillevens onderop de doe ken. Een deel der voorstellingen staat in duidelijke rela tie met de opdrachtgever Jacob Nicolaas Elout en zijn vader Cornelis Elout. Ook het houtsnijwerk, de schoorsteenmantel en het stucplafond zijn in dezelfde Lodewijk XVI-stijl uitge voerd, waarin de eikebladslingers domineren en het motief van de opgestrikte linten steeds terugkeert. Ho- 120

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 122