peter e m. hammann Nog nooit hebben de leden van de HWH zoveel histo risch onderzoek en daarmee in verband staand werk Jaarverslag van de verricht als juist in het afgelopen jubileumjaar. Historische Werkgroep Haerlem Het hele jaar zijn vele leden bezig geweest met het voorbereiden van de tentoonstelling over de Haarlemse Afgeronde en Hofjes welke op 1 december door prof. mr. J.Th. de nog lopende projecten Smidt werd geopend in de Vishal. Belangrijk waren de gegevens die leden van de HWH optekenden tijdens interviews, uit de monden van 26 hofjesbewoonsters en regenten over het wonen op en het besturen van de hofjes. Daarnaast resulteerde archiefonderzoek in een drietal artikelen in de bundel 'Beschermd Bestaan' die ter gelegenheid van de tentoonstelling werd gepubli ceerd. De HWH had een flink aandeel in alle activiteiten rond het 400-jarig bestaan van de Haarlemmerhout. Over de geschiedenis van de tapperijen in de Haarlemmerhout en de buitenplaatsen aan het Zuider Buiten Spaarne verschenen twee uitvoerige hoofdstukken in het boek Haarlemmerhout 400 jaar, mooier is de wereld ner gens', terwijl aan het succes van de tentoonstelling in de Vleeshal, met 25.000 bezoekers, de HWH ook debet was. In het najaar waren we vertegenwoordigd, naast een twintigtal zusterverenigingen, op de Historische Jaar markt in de Vleeshal. Gedurende het jaar werd heel hard gewerkt aan het voltooien van het onderzoek ten behoeve van een nieuw boek over de St. Bavo dat uit zal komen ter gelegenheid van de her-ingebruikname van de kerk, na de restaura tie. De HWH neemt het hoofdstuk 'De Bavo in bedrijf' voor haar rekening. Een nieuw onderzoek dat werd gestart, samen met an dere historische verenigingen in Zuid-Kennemerland, was het 'Spaarne-project'. De bedoeling is om in 1986 een tentoonstelling en een boek aan deze rivier te wij den waarvoor alle aspecten rond vervoer, waterhuis houding en economische gevolgen belicht zullen worden. Op wat bescheidener schaal werd gewerkt aan het on derzoek naar Haarlem in de crisisjaren. Een aantal van ons is bezig om op professionele wijze de collectie van de Stichting Historisch Museum Zuid- Kennemerland te inventariseren en te beschrijven. Het Museum kreeg eindelijk een eigen werkplaats toen op 130

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 132