16 november de heer Beelaerts van Blokland het pand aan het Nieuw Heiligland 11-13 opende. Wij hebben daar voor de winter onze intrek genomen, want onze behuizing in de Hoofdwacht laat steeds meer te wensen over Bovendien wordt de hier naar toe overgebrachte bibliotheek van de Vereeniging Haerlem opnieuw geca talogiseerd zodat we die veelvuldig kunnen gaan raad plegen. Ti Met een reuze gezellig diner werd op 7 april op feeste- Hi stort sc he üjke wijze ons tienjarig bestaan gevierd, waarbij helaas Werkqroep Haerlem afscheid werd genomen van Bart Uittenhout. Al lang voor deze datum waren we begonnen met het organise ren van twee historische symposia. Het eerste sympo sium, onder de bekwame leiding van prof. mr. J.TIr de Smidt, werd op vrijdag 19 oktober gehouden in de Ge hoorzaal van Teylers Museum met als doel te streven 'naar een nieuw handboek over de Haarlemse geschie denis'. De resultaten van deze, door ruim 150 deelne mers bezochte, dag zijn uitgewerkt in een syllabus en het werk dat nu al na afloop is verricht doet vermoeden dat het historisch onderzoek de komende tien jaar in het teken zal staan van het schrijven van een nieuw hand boek dat in 1995 gereed moet zijn als Haarlem 750 jaar stadsrecht heeft. Het tweede symposium werd op zaterdag 20 oktobe gehouden in de Beyneshal onder de deskundige leiding van prof. mr. H. van der Linden. Deze stond in het teken van het uitwisselen, tussen ruim 250 deelnemers, van historische onderzoeksmethoden met zusterverenigin gen uit het hele land onder de titel: lokaal en regionaal historisch onderzoek: traditioneel of origineel De enorme organisatie van deze dag, die ook in een aparte syllabus werd vastgelegd, liep gesmeerd dankzij het feit dat het symposium geadopteerd was door de Culturele Raad van Noord-Holland in het kader van haar Histo rische Dag 1984. Beide dagen kunnen we een groot succes noemen met naar wij hopen belangrijke gevolgen voor het geschie- denisonderzoek in Haarlem èn in Nederland en de plaats van de amateurs daarin. Tijdens de festiviteiten werd ook het eerste exemplaar aangeboden van het 'Eerste stenen'-boek, dat als nummer vijf in de serie Haarlemse Miniaturen uitkwam en waarin ons eerste stenen-onderzoek uitvoerig is beschreven. Tot slot moeten we nog het onverwachte succes noe- 131

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 133