Rijksmonumentenlijst Monumentenbordjes dit had aanleiding kunnen zijn tot grote onduidelijkhe den bij het toepassen van de verschillende subsidiere gelingen. Was oorspronkelijk slechts sprake van een bescher ming van de gehele oude stad binnen de 17e-eeuwse begrenzing, nu echter is dit gebied uitgebreid met de Haarlemmerhout en de directe omgeving met inbegrip van het verbindingsgebied tussen stad en Hout; aan de noordzijde is het Frans Halsplein met de singelbebou wing bij het Gezicht betrokken. Sedert de jaren '70 is bij het opstellen van bestem mingsplannen al rekening gehouden met de komst van deze aanwijzing. Het is echter spijtig te moeten consta teren dat vooral de laatste twee jaren er op verschillen de plaatsten stedebouwkundige en bouwkundige ont wikkelingen plaatshebben die nauwelijks in overeen stemming genoemd kunnen worden met het streven de aanwezige (hoge) kwaliteit te behouden; uiteindelijk is Haarlem uniek en het resultaat van een eeuwenoude ontwikkeling en bouwkundige traditie. Elk jaar vinden er mutaties plaats in het Haarlemse mo numentenbestand; slechts zelden valt er een monu ment af, maar gelukkig komen er wel beschermde pan den bij;'sedert 1967 zijn er 15 aanvullende lijsten ver schenen. Dit jaar zijn onder meer de navolgende panden op de lijst geplaatst: Bakenessergracht 33 - een van oorsprong 17e-eeuws woonhuis, dat op de verdieping van het achterhuis een schuilkerk van de Oud-Katholieke gemeente bevat; de kerk is sinds 1937 buiten gebruik maar nog wel als zodanig herkenbaar; het huis bevat nog diverse 17e- eeuwse onderdelen. Crayenesterlaan 13 dit pand behoort tot de groep 'jonge monumenten', waar bijvoorbeeld het Tuinwijk complex deel van uitmaakt; de architect is eveneens ir. J.B van Loghem. Het pand is ontworpen volgens de principes van het Nieuwe Bouwen en wordt onder meer gekenmerkt door witgepleisterde blokvormige volumes met grote vensterstroken en platte daken. In het Jaarverslag van 1981 kon melding gemaakt wor den van onthulling van het eerste monumentenbordje aan het Proveniershuis door de toenmalige wethouder G.L. van Noort op 27 maart; inmiddels is het voorberei dende werk verricht voor een eerste uitbreiding van het 135

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 137