tot hardrood. Bij het hakwerk aan de voorgevel zijn de restanten gevonden van bijvoorbeeld het beeldhouw werk, dat volgens een prent uit ca. 1625 van P. Saenre- dam de gevel sierde. Ook het arkeltorentje op de hoek van de Koningstraat bleek aantoonbaar. Over deze en vele andere bouw historisch waardevolle zaken zal hopelijk bij de voltooi ing van de restauratiewerkzaamheden een rapport ver schijnen; het onderzoek wordt verricht door drs. M.E. Schimmel-Prins en ir. M.A. van Bleek onder supervisie van de auteurs van dit artikel. Naar verwachting zal op het eind van 1985 de restaura tie besloten worden met een tentoonstelling over de werkzaamheden en de geschiedenis van het complex, te houden op de Gravenzolder, zoals de zolder boven de Gravenzaal wordt genoemd. Door het opnieuw gebrui ken van de stalen noodconstructie boven de vloer van de voormalige zolder, bleek het mogelijk een voor het publiek toegankelijke ruimte te creëren met een scala aan gebruiksmogelijkheden. Particuliere Hierna wordt van een aantal particuliere restauraties restauraties een min of meer globale beschrijving gegeven. Damstraat 21 In dit voormalige woonhuis van Teyler, stichter van de Teylerstichting, waartoe het museum behoort, heeft de nieuwe directeur mr. E. Ebbingezijn domicilie gekozen. De staat van het pand liet een verhuizing zonder meer niet toe; uitgebreide werkzaamheden waren noodzake lijk om het vereiste woongerief in dit zeer fraaie pand aan te brengen. Daarnaast is van de gelegenheid ge bruik gemaakt om een aantal historisch waardevolle onderdelen te restaureren, zoals het trappenhuis en de stucversieringen. Donkere Spaarne 8 Dit 18e-eeuwse pand aan het Spaarne met een klok- gevel en tympaanbekroning bezit nog een authentieke onderpui. Het pand verkeert blijkens een onderzoek van de Dienst Bouw- en Woningtoezicht in een slechte staat, zodat het initiatief van de eigenaar om - gekop peld aan een interne verbouwing - herstelwerkzaamhe den te verrichten positief werd ontvangen. De werk zaamheden hebben vooral betrekking op de kap en de achtergevel. Subsidieverlening bleek mogelijk doordat er in het ka der van de ISR gelden waren gereserveerd ten behoeve van Bakenes. Een aanvankelijke subsidie-afwijzing van 145

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 147