den; een gelukkige omstandigheid was dat eenzelfde steen - afkomstig van een gesloopt pandje in de Vla mingstraat- beschikbaar was. Over de geschiedenis van dit monument is het een en ander bekend. In 1684 werd het huis gekocht door Jacob Arisz. Pool. Om niet bekende redenen is het pand naar hem genoemd, want als het in 1709 verkocht wordt aan Matthijs van den Heuvel is het omschreven als 'ge- naemt de Pool'. Als het in het midden van de 18e eeuw wordt doorverkocht aan Davidt van de Veld wordt er nog steeds gesproken 'van ouds genaamd de Pool'. Het huis behoudt deze benaming tot een verkoop in 1784. Hoe het huis was ingedeeld weten we uit een veilcondi- tie uit 1796; 'Een Hegt Sterk en Weldoortimmert Huis en Erve, staande en geleegen aan de oostzijde van de Fran- kestraat bij de Oude Gragt, voorzien van een voorhuis en zijdkamer met haard, bedsteede en kasten, een ach tervertrek met een bedsteede en kas, vervolgens een plaats met regen en pompwaters pompen, en verdere commoditeiten: boven een voorkamer of werkzolder met noch een kleinere kamer of comptoirtje, een agter- kamer met een bedsteede en kas, hierbij noch een ag- terkamer, hooger een lugtige kleerzolder, waarboven een vliering: onderdeeze huizingeeen groote overwulf- de wijn en provisiekelder, uitkomende aan de straat Volgens het volkstellingregister van 1829 woonden er vier personen. In 1839 worden er maar liefst 15 perso nen geregistreerd en in 1849 13. De beroepen die in deze periode worden uitgeoefend in dit huis zijn brood bakker en timmerman. In 1839 wordt er daarnaast nog als beroep koetsier vermeld en in 1849 kleermaker. Van 1879 tot 1923 heeft M.J.B. Sernee er zijn slagersbedrijf. Omstreeks 1930 oefent T. Poland er het beroep van stoffeerder/behanger uit en in 1939 tot 1953 is het F. Brand, die er als fabrikant te boek staat. De laatste jaren heeft L. van Steyn hier zijn schoenmakerij gevestigd. Grote Houtstraat 114 In februari wordt een begin gemaakt met de werkzaam heden, die moeten leiden tot een gedeeltelijk herstel van het monument Grote Houtstraat 114. In een halfjaar tijd wordt het gehele dak, de dakkapellen, gootlijsten en de dakvoet uitgebreid onder handen genomen en ge deeltelijk vernieuwd door het aannemersbedrijf Klein Schiphorst. Dat eigenaren van Haarlemse monumenten niet altijd 'om de hoek wonen' bewijst dit pand, de eigenaar hier van woont in Naples te Florida (VS). 147

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 149