Klein Heiligland 1-1A Bijna tien jaar nadat de eerste plannen door architect Van Donselaar in opdracht van familie Ter Kuile zijn vervaardigd, is nog juist voor het einde van het jaar het herstel van deze panden voltooid. De karakteristieke panden, beide met klokgevel en voorzien van voluten en een bekroning met een driehoekig fronton, dateren naar alle waarschijnlijkheid uit het begin van de 18e eeuw. Nummer 1 bezit nog de opzet van een houtskelet, op zolder treft men nog de krammers. Het buurhuis 1A heet vanouds 'De jonge Wolf'. Vóór het huidige gebruik als garage zijn beide panden in gebruik geweest als stal. Beide panden zijn inmiddels verheeld tot één woning waarbij het gebruik van de begane grond van nr. 1 min of meer gelijk is gebleven, namelijk berging. In de voorgevel komt de bestemmingswijzi ging het meest tot uiting door de nieuwe onderpui van nr. 1A, die de garagedeuren is gaan vervangen, en het schuifraam in plaats van het luik op de eerste etage van nr. 1De slechte toestand van de topgevel leidde er toe dat deze geheel opnieuw opgemetseld moest worden. Klein Heiligland 25-27 De aanwezigheid van een bouwvallig pand - een omval - wordt wel eens als oorzaak gezien dat de poort tussen Groot en Klein Heiligland als Omvalspoort de geschie denis is ingegaan. Hoewel de verklaring van deze bena ming naar alle waarschijnlijkheid onjuist is, zou het tot voor kort heel geloofwaardig geklonken hebben. Lange tijd dreigde het hoekpand nr.27 letterlijk om te vallen. De laatste jaren liepen gebruikers van deze poort onder steiger- en stutwerk door dat deze bouwval overeind trachtte te houden. De belending nr.25 was ereveneens niet al te best aan toe. Beide panden stonden oorspronkelijk niet op de Monu mentenlijst. Toen, begin 1970, door de eigenaar een aanvraag werd ingediend betreffende een bijdrage in de herstelkosten, stond nr.27 geboekt als 'onbewoonbaar verklaard'. Beide huizen waren tijdens de vorige eeuw grondig verbouwd, hetgeen wellicht de verklaring is dat ze niet op de Monumentenlijst voorkwamen. Nadere inspectie toonde echteraan dat beide panden in de kern van veel oudere datum waren. De achtergevel van nr. 27 -zichtbaar in de Omvalspoort-dateerde in grote lijnen nog uit de 17e eeuw. Gezien de betekenis voor het stadsbeeld ter plaatse - met name de karakteristieke sfeer van het Omvalspoort zelf - werden beide panden alsnog tot beschermd monument verheven. Het herstelplan omvatte totaal-herstel van het exterieur 148

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 150