goeden - voor ons kwaden - dag een wandplaat ver scheen met het 'metriek stelsel'; weg onzen en wissen en vadems! Het ging er hardhandig toe; met uitgestrek te armen een lei boven het hoofd torsen ging nog, maar minder aangenaam was de volgende straf, die mij werd opgelegd door meester Maaswinkel. Het was winterdag en de potkachel stond vuurrood. Voor een gering ver grijp moest ik bij de kachel staan met mijn handjes zoo dicht mogelijk bij den rooden buik van dien vuurhaard. Zoodra ik mijn handen wat terugtrok, kreeg ik een tik op mijn vingers met een liniaal'. Omstreeks 1880 moet aan het bestaan van de school een einde zijn gekomen en kreeg het huis weer een woonbestemming. In 1902 werd de-nu nog aanwezige - winkelpui aangebracht, en kreeg de begane grond een winkelbestemming. In de loop van de tijd daarna werden er verschillende bedrijven gevestigd: winkel in schrijfbehoeften (1912-1915), stoffeerderij/meubelma- kerij (1917-1930) en rijwielhandel (1942-1949), om er enkele te noemen. De restauratie omvatte totaal-herstel en herindeling van het monument. De achtergevel - een tuitgevel met vlechtingen - bleek zo slecht dat deze vervangen dien de te worden. De profileringen en afmetingen van de kozijnen bleven hetzelfde, alleen het metselwerk werd in nieuwe steen uitgevoerd en gepleisterd. Dergelijke oplossingen zijn goedkoper dan herbouw in oude handvormsteen compleet met vlechtingen en derge lijke. Steeds vaker wordt op deze manier van vervangen van achtergevels overgegaan, hetgeen in veel gevallen te betreuren is. Het dak, gedeeltelijk door brand ver woest, werd - behoudens de spanten - geheel ver nieuwd, maar met de oorspronkelijke pannen gedekt. De voorgevel vertoont enige merkwaardigheden in het metselwerk. Het middengedeelte is-evenals de penan ten - meer naar voren gemetseld. De vensters van de verdiepingen zijn voor het grootste gedeelte in de terugliggende vlakken aangebracht. Hierdoor is een gevelindeling ontstaan die zeer opmerkelijk is. Of dit een vrij ontwerp is van Leendert de Roos of een latere wijziging, is tijdens het onderzoek niet duidelijk ge worden. De indeling van de vensters was ook niet geheel duide lijk, zodat door de architect voor een eigentijdse invul ling ervan werd gekozen. De indeling van het zolderven ster daarentegen werd ongemoeid gelaten en de win- 155

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 157