Nieuwe Kerk In oktober van dit jaar werd een aantal mensen verblijd met een uitnodiging van de Centrale Kerkeraad van de Hervormde Gemeente Haarlem en het College van Kerk voogden om op zondag 21 oktober om 10 uur aanwezig te zijn bij een bijzondere kerkdienst, die de officiële heringebruikneming zou opluisteren. Onder leiding van de architecten Smidt en Van Rossum zijn gedurende de afgelopen twee jaren de daarvoor noodzakelijke her stelwerkzaamheden uitgevoerd. De urgentie voor deze restauratie stond hoog geno teerd, zowel bij de gemeente als bij het rijk. Na de vol tooiing van de toren - onder leiding van de afdeling Monumentenzorg - leek het wel of de kerk er ziender ogen op achteruitging. Scheuren bepaalden met het beschadigde, verweerde of zelfs afwezige metselwerk steeds meer het uiterlijk van de kerk. Ook aan het inte rieur ging deze teruggang niet voorbij, loszittende plei sterlagen, gebladderde verf en ernstige roestvorming bij de harnassen van de glas-in-loodramen waren enke le van de problemen waarvoor het Kerkbestuur, en na mens deze de architecten, zich gesteld zagen. De restauratie van het orgel zal echter pas in de loop van 1985 zijn voltooid; in de tussentijd zal de vaste organist, Willem Wijting, de gemeentezang begeleiden met een kabinetorgel. Frankestraat 24 Dit pand is in gebruik bij de Doopsgezinde gemeente als administratiekantoor en als ingang tot de kerk; van de werkzaamheden is reeds eerder melding gemaakt in deze verslagen. De eerste twee herstelfasen konden in 1983 worden afgesloten, waarvoor op 28 januari van dat jaar een feestelijke bijeenkomst werd georganiseerd in de Herenkamer. Terwijl er oorspronkelijk geen sprake kon zijn van subsidiëring door de bestaande subsidie stop is er in de loop van dit jaar een positieve wending hierin gekomen; ook de provincie liet zich hierbij niet onbetuigd. Als gevolg hiervan werd het voor de Doopsgezinde ge meente mogelijk met de noodzakelijke herstelwerk zaamheden door te gaan. Onder de vervolgfase III zullen de volgende werkzaamheden vallen: - het onderzoek van de onderhoudstoestand van de gevel - werkzaamheden aan daken en dakkapellen - architectonische correcties aan de gebouwen. In de komende jaarverslagen zal op deze-en ongetwij- 158

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 160