Jaarverslag over 1984 van de veldactiviteiten van de Archeologische Werkgroep Haarlem van de AWN Morinnesteeg 11-15 Zuiderpolder Gedempte Oude Gracht Botermarkt Vogelkoopsteeg 9-11 Een aantal proefsleuven leverde gegevens op betreffen de funderingen, een beerput en een afvalkuil. De afval- kuil bevatte 14e-eeuwse vondsten, terwijl het vondst materiaal uit de beerput uit de 16e eeuw dateerde. Nieuwe Kerksplein Een reeks van proefsleuven leverde gegevens op betref fende funderingsresten van de 17e-eeuwse kerkhof muur, een rij woonhuizen uit dezelfdetijden een restant van de westelijke kloostermuur van het St. Annakloos- ter, dat hier gestaan heeft, datering 15e eeuw. Een aantal vlakken, op ca. 3 m beneden het huidige maaiveld, leverde prehistorische sporen op, met name elkaar kruisende ploegsporen. Het vondstmateriaal da teert uit de late Bronstijd en vroege Ijzertijd (ca. 700 voor Chr.). Tevens werden de resten van een uit de 16e eeuw daterende beerput gevonden. Op een aantal plaatsen, waar in het verleden jaar enkele middeleeuwse aardewerkfragmenten werden gevon den, werden de slootkanten opnieuw nagelopen. Op een van deze plaatsen werd thans een grote hoeveel heid aardewerkfragmenten aangetroffen, datering: 11e/12e eeuw. Bij herprofileringswerkzaamheden, ter hoogte van de hoek met de Grote Houtstraat, werd een zware funde ring aangetroffen, vermoedelijk behorende bij de over kluising van het Verwulft. Datering: ca. 15e eeuw. Ver volgens werden op het Verwulft zelf funderingsresten van 17e-eeuwse bebouwing aangetroffen. Bij het graven van een reeks proefsleuven en vlakken werden funderingsresten en skeletmateriaal aangetrof fen. De funderingsresten zullen deel hebben uitge maakt van het St. Gangolfgasthuis dat hier tot 1576 heeft gestaan. Opmerkelijk was de vondst van een pla vuizen vloer bestaande uit witte en zwarte natuurstenen plavuizen, enkele hiervan waren voorzien van een inge graveerd kruis. Tevens werd een fragment van een graf steen gevonden, versierd met een kelk en hostie. Date ring: 14e en 15e eeuw. Door middel van een proefsleuf konden hier, in de nabij heid van het Spaarne, diverse ophogings- of aanplem- 161 A.M. NUMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 163