De activiteiten van de stadsarcheoloog in 1984 Jansstraat 85 Begijnhof en Donkere Begijnhof Bakenessergracht 45 Jansstraat 85 Het archeologisch onderzoek in de Haarlemse binnen stad heeft ook in 1984 weereen flinke hoeveelheid nieu we informatie opgeleverd. De archeologische kroniek over 1984 ziet er als volgt uit: Dit noodonderzoek leverde een waterput en twee beer putten op, waarvan één beerput geen vondsten bevatte. Het merendeel van de gevonden archeologica kon als 18e-eeuws gedateerd worden. Opmerkelijk was de vondst van een roodstenen thee potje. Al vroeg in de 17eeeuwwaren rode, ongeglazuur de theepotjes uit Yixing (China) in Nederland bekend. De grote toename van het theegebruik in de tweede helft van de 17e eeuw had tot gevolg dat deze theepotjes hier geïmiteerd werden. Op 18 augustus 1678 verschijnt er in de Haarlemse Courant een advertentie waarin ver meld wordt dat Lambertus Cleffius 'in den Jare 1672 hebbende uytgevonden de maniere om de Indischen Porceleynen (lees Chinese) te conterfeyten'. Mogelijk hebben we hier met een dergelijk exemplaar te maken. Door middel van boringen werden bodemgegevens ver zameld. Tijdens rioleringswerkzaamheden werden waarnemin gen verricht. Diverse muurresten en drie waterputten werden gelokaliseerd. Een stratigrafisch onderzoek, waarbij laagje voor laagje wordt afgegraven, verschafte informatie over de opbouw van de ondergrond en over de bewoningsge- schiedenis van Bakenes. De oudste bewoningssporen dateren uit het tweede kwart van de 14e eeuw. De resultaten van het onderzoek vertonen veel overeen komsten met die van het in 1982 uitgevoerde onderzoek aan de Kokstraat. Opmerkelijk was de vondst van sintels en metaal resten uit de aanvangsperiode van de bewo ning. Net als in de Kokstraat kwamen ook hier uit het onder de bewoningslagen aanwezige kleibandje 12e-eeuwse scherven (Andenne en Pingsdorf) tevoorschijn. Tijdenseen noodonderzoek van ca. drie uurwerd een prehistorische bewoningslaag aangetroffen. Naast en kele scherfjes uit de Ijzertijd (700 v. Chr.-0) kon als oudste scherf een fragment van een Maritieme Klokbe ker (ca. 4000 jaar oud) geïdentificeerd worden. Van een 173 DRS. J.M. POLDERMANS

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 175