de hofjesbesturen zelf opbrengen? Om in dit woud van problemen met enige kans van slagen te kunnen hande len, ontstaat de gedachte van een samenwerking tussen de gemeente en de gezamenlijke hofjes. Op een bijeen komst op 24 oktober 1972 van de gemeente met de regenten van alle Haarlemse hofjes, onder voorzitter schap van de toenmalige burgemeester, mr. dr. L. de Gou, wordt hiervoor de basis gelegd. De aanwezigen constateren dat 'deze bijeenkomst historisch gezien uniek mag worden genoemd, omdat nooit eerder alle hofjesbestuurders bij elkaar zijn geweest ter bespre king van gemeenschappelijke belangen'. Vervolgens gaat een werkgroep onder leiding van de gemeentesecretaris mr. J.N. Meijsing, zelf ook bestuur der van een hofje in Haarlem, aan de slag om deze inzichten uit te werken. De andere leden zijn de heren Th. Hoog, E.D. Haitsma Muiier, R.J. Stuart en C.W.D. Vrijland. Deze 'hofjesregenten van het eerste uur der samenwerking' zullen allemaal personen zijn, die ook nog lang na de oprichting van de stichting nauw betrok ken zijn bij het functioneren. De werkgroep komt, een beetje naar Leiden maar vooral toch naar Haarlem zelf kijkend, met de aanbeveling om een stichting op te richten om de samenwerking tussen de Haarlemse hofjes gestalte te geven. Hiernaast toont de werkgroep zich bijzonder geïnteresseerd in de om vang van de bouwkundige problematiek bij de hofjes. Een eerste inventarisatie, die door de afdeling Monu mentenzorg van het gemeentelijk bedrijf voor Openba re Werken in de loop van 1973 wordt voltooid, moet immers het eerste werkterrein van de op te richten stichting gaan vormen. Na een aantal bijenkomsten met alle hofjesbesturen wordt de doelstelling van de stich ting geformuleerd, en wel als volgt: de onderschei- delijke colleges van regenten, bestuurders of beheer ders van een hofje behulpzaam te zijn en desgevraagd te vertegenwoordigen bij hun acties tot instandhouding van de in Haarlem gevestigde hofjes als woongelegen heid voor personen als bedoeld in de desbetreffende statuten of testamenten en als waardevol element in het stadsbeeld, alsmede bij de verzorging van de in de hof jes wonende personen, alles in de ruimste zin des woords'. In de volgende zinsnede wordt het karakter van het samenwerkingsverband der stichting getypeerd: zulks met dien verstande, dat met betrekking tot een hofje in het bijzonder generlei actie of werkzaam-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 182