universiteit van Nijmegen promoveerde. De leerlingen van het Triniteits vinden dat feit minder wetenschappe lijk: de jonge doctor bood hun een filmvoorstelling in het Frans Hals-theater aan. In 1960 dwong ziekte de rector van het Triniteitslyceum, pater dr. M. van Straaten zijn functie neer te leggen. Het bestuur benoemde dr. Kuipers tot zijn opvolger. Hij werd de derde rector van het lyceum. De acht jaren van zijn rectoraat zijn jaren van belangrijke veranderingen en ontwikkelingen voor het lyceum geweest, waarin de hand van Kuipers duidelijk zichtbaar was. Nauwelijks rector geworden kon hij de bouw van een nieuwe vleugel ter hand nemen die in 1962 feestelijk geopend kon worden. Twee jaar later moesten er nog weer zes lokalen bij gebouwd worden vanwege de snel le toename van leerlingen. Dat was mede te danken geweest aan het openstellen van de school voor meis jes, een doel dat Kuipers met kracht nastreefde. Kuipers voelde zich heel duidelijk een pastor voor zijn school. Hij ondernam verschillende initiatieven om voor de pastorale schoolzorg nieuwe vormen te ontwikkelen, zowel voor de leerlingen als voor de docenten. Zijn ideaal was een school die een echte gemeenschap van leraren en leerlingen zou zijn. Op onderwijskundig gebied maakte hij een begin met wat nu algemeen erkend is en leerlingenbegeleiding genoemd wordt. Zijn zorg voor de zwakkere leerlingen bracht hem tot het invoeren van een systeem van extra lessen, dat oneerbiedig de bijvoeding genoemd werd. Hetzelfde systeem maakte het mogelijk voor de leerlin gen die geen extra lessen nodig hadden, aan allerlei extra activiteiten deel te nemen. Kuipers had een hoge opvatting van het rectoraat. Hij nam de daaraan verbonden verantwoordelijkheid niet licht. Dat maakte het hem niet gemakkelijk te delegeren naar anderen. In dat licht bezien is het des te opvallen der dat onder hem het eerste inspraakorgaan in de school tot stand kwam: een advieslichaam van oudere docenten. Opvallend ook dat deze rector die geen echte teamwerker was het omvormen van het docentencorps van een verzameling individualisten tot een samenhan gend schoolteam op vele manieren bevorderde. Het vaste wekelijkse sectieberaad stamt uit zijn tijd. Kuipers bleef als rectorgraag lesgeven. Zijn belangstel ling in de wiskunde blijkt uit zijn medewerking aan de Commissie voor Modernisering van het Leerplan Wis kunde, waarachter zijn leermeester Freudenthal dedrij-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 204