Mariabeeld in de doopkapel, vlak bij het hoofdaltaar geplaatst. Maarsnel deed de behoefte zich gevoelen om weer tot een aparte Mariakapel te komen. Daarom werd na enige tijd een kapel gebouwd tussen de kerk en de pastorie, achter het overblijfsel van de oude Klopper poort. In deze kapel kreeg het beeld een eigen altaar, uitgerust met twee openklappende vleugeldeuren waarachter het waardevolle sculptuur veilig kon ver dwijnen. Door de verschillende godsdienstige vereni gingen van de parochie werd het altaar versierd. In 1883 schonken de Haarlemse afdeling van de Aartsbroeder schap van de H. Familie en de Broederschap van de Haarlemse processie naar Kevelaer een tweetal stan daards met grote kaarsen*23*. Al eerder, rond 1875, was de kapel geheel opgeschilderd door de Haarlemse schilder Frans Loots. In neogotische stijl schilderde hij onder meer de vroegere processie met het Mariabeeld over het begijnhof. Ondanks het ijveren van de pastoor, de activiteiten van de broederschap en de andere blijken van hulde bleef de verering voor Onze Lieve Vrouw van Haarlem be perkt van omvang. In de 19e-eeuwse parochiememoria len is geen aantekening te vinden over devotie, bede vaarten of andere speciale plechtigheden voor de mira culeuze madonna. Slechts kapelaan Van Kersbergen van de Josephparochie schreef indertijd: 'nu noch toont zich een teedere devotie tot Onze Lieve Vrouw van Haarlem'*24'. Rond 1900 was vooral hij het, die pro beerde de verering te stimuleren. Enerzijds door histo risch werk te leveren en relevante archiefstukken te publiceren en anderzijds door er op een populaire ma nier in de kerkelijke bladen overte schrijven. Bovendien stelde hij voor het eerst een bedevaartsboekje sa men'25'. Van Kersbergen schrijft verder dat er regelma tig mensen in de kapel een groet aan Maria kwamen brengen, niet zelden nam men dan bloemen mee. Op zaterdagochtend werd er door de broederschap een mis verzorgd. De kapel was dan meestal goed gevuld. Op zondag was er nog een Marialof. In 1905 kreeg de broederschap toestemming van de H.Congregatie van de Riten om voortaan op 2 juni een eigen feestdag te vieren*26'. Sindsdien was dat de vaste feestdag van Onze Lieve Vrouw van Haarlem. Het werd voorafgegaan door een triduüm, een driedaagse voorbereiding, en het feest werd op de dag zelf met een processie door de kerk besloten. Vanwege dit privilege werd een groot kerk raam voor de zijmuur van de kapel geschonken.'27'.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 34