De ex voto's wijzen op de genezende kracht van Onze Lieve Vrouw van Haarlem. Een van de laatst bekende gevallen dateert uit de jaren twintig van deze eeuw. Van Kersbergen noemt het geval van een Haarlemse moeder en haar aan stuipen lijdende kind. Toen de vrouw met haar kind op een avond naar de kapel ging gebeurde er nog niets. Maar toen zij de volgende ochtend een kaars voor het Mariabeeld opstak weken plotseling de stui pen. 'Voor welks geloofwaardigheid wij instaan' zo voegt Van Kersbergen er aan toe'30). Vervolgens riep hij in zijn bedevaartsboekje eenieder op niet te aarzelen om zijn toevlucht tot de Lieve Vrouw te nemen 'wanneer lichaam of ziel gekweld worden'. Uit latertijd kennen we slechts één geval in de jaren vijftig, toen het Mariabeeld aan een zwaar ziekbed werd gebracht om genezing te bewerkstelligen, maar het resultaat is onbekend. Van bovengenoemde ex voto's waren er tot voor kort nog een veertigtal over. Zij waren op fluweel vastgezet en achter glas onder het beeld ter getuigenis van Maria's wonderkracht uitgestald. In 1983 werden ze echter uit de kapel gestolen. Slechts elf stuks werden achtergela ten, waaronder drie ogen, drie oren, een voet, een been, een vrouwenborst, een ring en een niet precies te om schrijven ander zilveren object. Reeds eerder, in 1974, waren Maria en kind ontdaan van hun beide scepters, kronen en sterrenkrans. Ze werden in een pandjeshuis te Hamburg teruggevonden, waar de Duitse dieven ze hadden achtergelaten'31!. Het bleek te moeilijk en vooral ook te kostbaar om deze voorwerpen terug te krijgen. Nu zien we afgietsels van de originelen. De Tweede Na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog kwam Wereldoorlog: deken J. van der Wiel op de gedachte om onder invloed oorzaak van een van het oorlogsgebeuren en door middel van het op hernieuwde devotie handen zijnde honderdjarig bestaan van de Josephkerk de verering voor de Lieve Vrouw van Haarlem te doen opleven. Maar vanwege diezelfde oorlog moest men daartoe al van elke feestviering buiten het kerkgebouw afzien'32). Op die feestdag, 31 mei 1943, bleef het daar om bij een relatief eenvoudige plechtigheid in de kerk. Bisschop Huibers leidde de mis en de omgang met het Mariabeeld, waaraan door de geestelijkheid van de stad en vertegenwoordigers van godsdienstige verenigin gen werd deelgenomen. In die tijd ging de oorlog het dagelijkse leven van de mensen steeds meer beheersen. De katholieken van Haarlem wendden zich onder die omstandigheden 34

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 36