De stille omgang een beetje tegen, mede door het laten drukken van een devotieboekje en het inschakelen van de pers werd het jaar een groot succes. Na afloop van het Mariajaar werd er koortsachtig ge werkt om met de opgehaalde gelden de kapel te ver nieuwen. Er was nog wel een tekort in de begroting, maar men hoopte op een schenking van het bisdom. In 1956 was de kapel voltooid, inclusief het raam waarvoor men zo naarstig had gespaard'41'. Maar voordat de ka pel op 9 december van dat jaar zou worden ingewijd'42' gebeurde er iets onverwachts: het bloedige ingrijpen van de Sowjet-Unie in Hongarije om daar de liberalisa tiebeweging te doen stoppen. Óveral in de wereld heer ste grote verontwaardiging en in vele heiligdommen in Nederland en het buitenland werden toen voor de slachtoffers speciale plechtigheden en inzamelingen gehouden'43'. Na berichten in de pers was er op 4 no vember in Haarlem een spontaan samenkomen van ka tholieken in de Mariakapel. Hoewel er naar aanleiding van het restaureren van de kapel al eerder stemmen waren opgegaan over het instellen van een jaarlijkse ommegang, werd na afloop van die nachtmis voor het eerst een dergelijke boetetocht gehouden. De omgang trok langs alle plaatsen waar ooit Maria op de een of andere manier werd vereerd. Zo werd de Russische inval de aanleiding van wat tot een traditie zou uit groeien en wat tot op heden het meest opvallende ken merk van de Haarlemse Mariadevotie is: de stille om gang op de laatste zondag van mei'44'. Om aan de devo tie en de omgang een betere vorm en coördinatie te 39 Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zegent op 9 december 1956 de gerestaureerde kapel met het nieuwe Mariaraam.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 41