Het porto voor de brieven die de afgevaardigden in Den Haag ontvingen was ook steeds voor rekening van de stad gekomen en door de omvang van hun particuliere correspondentie was dat aardig in de papieren gaan lopen. Alle brieven voor de afgevaardigden moesten voortaan aan de pensionaris worden gezonden, die de porti betaalde. Zo was er wat meer controle. In het stadslogement kwam iedere morgen een barbier langs die een contract met de stad had om de heren voor 60,- per jaar te komen scheren. Thuis in Haarlem zouden zij natuurlijk zelf hun kapper hebben moeten betalen, zodat er geen enkele reden was om dat in Den Haag voor rekening van de stad te laten doen. Op het stadslogement zelf viel ook heel wat te bezuini gen. Achter het huis was een bloementuin, waarvoor regelmatig een tuinman moest komen om die te onder houden. Voorgesteld werd om de tuin te vervangen door een grasmat, waarop dan ook nog de was zou kunnen worden gebleekt. Zo konden de tuinmanskos- ten worden uitgespaard, maar dat ging de vroedschap toch te ver. De bloementuin bleef, maar er moest wel naar een goedkopere tuinman worden omgezien. Het logement werd beheerd door een kastelein. Zijn salaris was erop berekend dat een deel van de huishou delijke uitgaven, zoals vervanging van de inventaris of de kosten van water en vuur, daaruit zouden kunnen worden betaald. Maar de kastelein, die een inhalig man lijkt te zijn geweest, had in de loop der tijd kans gezien allerlei zaken toch bij de stad in rekening te brengen, waardoor hij meer van zijn salaris overhield dan de bedoeling was geweest. Zo declareerde hij breukgelden (kosten van gebroken glaswerk en dergelijke) en vuren op de kamers van afgevaardigden die er niet waren. Op zulke punten ging nu weer gelet worden. Het logement kende ook bedienden. Zij kregen ieder kwartaal een flinke fooi, die aan de kastelein werd uitge reikt om aan de bedienden door te geven. De kastelein 'vergat' dat echter steeds een betaalde de bedienden alleen hun salaris. Dat deed de reputatie van de Haar lemse afvaardiging geen goed en daarom zouden de fooien voortaan direct aan de bedienden worden uitbe taald. Men hoopte dat zij dan ook bereid zouden zijn om de straat te vegen en water te halen, zodat de stad af was van de uitgaven vooreen straatvegeren een waterhaler. De Haagse dienaren van de justitie hadden steeds met Nieuwjaar op een fooi kunnen rekenen. Van hun dien sten werd echter nooit gebruik gemaakt zodat de fooi

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 62