et maar de hogere kosten waren nu tenminste voor eigen r- rekening. »n Naar de financiële achtergronden van de godshuizen te werd een nieuw onderzoek gedaan. Zij betaalden elkaar s- over en weer allerlei uitkeringen, waardoor de begrotin gen en rekeningen van deze instellingen onduidelijk ir- werden. Voorgesteld werd om alles eens op een lijst te te zetten en dan tegen elkaar weg te schrappen, zodat men te een beter overzicht zou krijgen van de werkelijke in- te komsten en uitgaven. Trouwens, de Waalse diaconie er kreeg ieder jaar van de stad een subsidie, hoewel deze er armenkas gezond was en helemaal geen geld nodig de had. Deze steun kon dus worden opgeheven, ir- Duidelijk komt naar voren dat de regenten van de diaco- st- nie en van de godshuizen zuinig moesten zijn, omdat de te stad zich geen hogere subsidies kon veroorloven. De an diaconie moest zichzelf proberen te redden met een at- vast subsidiebedrag en om te verhinderen dat in de de toekomst al te lichtvaardig verhoging van subsidie zou is- worden gegeven, nam men het besluit dat verhogingen ok alleen maar zouden kunnen komen als de vroedschap er, zich daar met een meerderheid van driekwart der stern- hij men voor uitsprak, tte De Haarlemmerhout was voor de stad een dure zaak. Graag zou men ook daarop bezuinigen. Het hakken van te de hagen kon bijvoorbeeld best tegelijk met het overige te- hakwerk gebeuren. Het harken en schoffelen van de ter wandelpaden zou kunnen worden afgeschaft. Daardoor en zouden meteen de hopen onkruid verdwijnen die dik- °r~ wijls onder de vuilnisbakken in de Hout werden gevon- 3e_ den en die er de oorzaak van waren dat de pachter van De de vuilnisophaal weigerde die bakken in zijn werk mee °P te nemen. In de kantlijn bij deze passage staat in het handschrift van de vroedschap mr. Matheus Willem van Valkenburg aangetekend dat het wel eens onvoorzich tig zou kunnen zijn om op de Hout te bezuinigen. De rk- Hout trok immers nogal wat vreemdelingen, die mis- het schien zouden verdwijnen als het onderhoud werd ver- ige minderd. Voor deze reactie waren de vroedschappen Bij gevoelig. Het schoonhouden van de wandelpaden werd srd gehandhaafd maar overigens werd aan de houtvester tal- de uiterste zuinigheid aanbevolen, en. ren De stedelijke zwanen werden beheerd door de pluim- ten graaf. Deze had bij het zwanenhok een stuk tuin, waar en, hij maar weinig mee deed. Voorgesteld werd om het 65

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 67