A G. van der steur In 1920 werd de langdurige, in 1875 begonnen restaura tie van de Grote of St.-Bavo kerk afgesloten, maar het Twintig jaar verval was op dat moment eigenlijk al weer begonnen. Stichting De toenemende luchtverontreiniging zorgde voor een Restauratiefonds versnelling van de aantasting, terwijl ook de gewone Grote of St.-Bavo slijtage doorging. In verband met dit laatste restaureer- kerk te Haarlem, de men rond 1955, onder leiding van architect H. Korrin- 1964-1984 ga, onder meerde houten vloeren de houten banken en rond 1960 liet de gemeente Haarlem voor ruim Voorgeschiedenis 350.000,- het grote orgel restaureren. In diezelfde jaren werden door architect H.W. van Kempen sr. plannen gemaakt voor een verdergaande restauratie van het kerkgebouw. Zo werden in de jaren zestig onder meer de hoge daken gerestaureerd. Al spoedig bleek echter dat de kosten veel hoger werden dan aanvankelijk was begroot. Daardoor kwam de Her vormde Gemeente als eigenares van het gebouw in moeilijkheden met de 10% eigen aandeel van de restau ratiekosten, een bedrag dat uiteindelijk opliep tot ruim 66.000,- De toenmalige leden van de Kerkvoogdij bezonnen zich op de situatie. De motor van dit college was H.F. van Marselis Hartsinck, een Haarlems zakenman die, na eni ge jaren diaken en kerkvoogd geweest te zijn, in 1959 tot president-kerkvoogd was benoemd. Hij zette zich met kracht achter de restauratie en wist, mede door zijn lidmaatschap van de gemeenteraad, te bewerkstelligen dat tussen 1964 en 1968 het gedeelte van de kerk dat eigendom is van de gemeente Haarlem - de toren met de vier kolommen eronder-voor het respectabele be drag van 3 miljoen gulden grondig werd gerestaureerd.' Maar met een gerestaureerd orgel en een gerestaureer de toren was men er natuurlijk niet. Na de hoge daken diende ook de kerk zelf hoognodig een grote beurt te krijgen. Zonder de pastorale verzorging van de Her vormde Gemeente Haarlem in gevaar te brengen, zou de Kerkvoogdij niet in staat zijn om de niet-subsidiabele kosten te financieren. Daarom werd besloten een comi té in het leven te roepen voor fondsvorming. Het bestuur van de Vereniging 'Haerlem' was bereid hier daadwer kelijk aan mee te werken - onder meer door afvaardi ging van twee bestuursleden: P.A. Dijkema en ir. D.J. Enschedé, en beschikbaarstelling van zijn girorekening - en samen met architect Van Kempen maakte men in 1964 de fraaie brochure 'Houdt U van Haarlem?' Een 70

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 72