De oude Sint Bavo QrhJnJ- 72 Het artikel van Godfried Bomans in de Volkskrant van 16 april 1966. T~\E mooiste kerk van Nederland is zonder twijfel de oude Sint Bavo of Grote Kerk van Haarlem. Deze kloeke en uit de mond van een Haar lemmer natuurlijk hoogst verdachte verklaring bevat drie adjectieven, te weten: mooi, oud en groot. Voor elk van de drie volgt hier een korte recht vaardiging. Oud is de kerk, omdat reeds vóór 1400 met de bouw ervan begonnen werd en groot, omdat zij in oppervlakte en hoogte van het midden schip de grootste van heel Nederland is. En nu: de mooiste. Zulke bewerin gen zijn natuurlijk subjectief, maar hoeven daarom nog niet elke objectie ve grond te missen. Wie de kerken van Nederland enigszins kent zal het vermoedelijk met mij eens zijn, dat deze kathedraal een ruimtewerking heeft, die men nergens in die mate aan treft Telkens als ik dit monument van samengebalde kracht en immense af metingen binnenga sta ik weer ver stomd over de vermetelheid van con ceptie om een stuk Hollandse ruimte zó te vangen en binnen een stenen huid te stollen. Het is of je opeens de tjjdeloosheid betreedt, alsof men wordt opgenomen in een enorme en geruisloze golf van steen, die je dè adem afsnijdt. Je verwacht het niet, die kolossale overhuiving en opeens sta je er midden in. Je zou verdrinken, als de ruimte na een tijdje zich niet barm hartig om je heen sloot in een soort innigheid, die men „vroom" zou wil len noemen, als het woord niet al te veel besmet was. Dit soort sterke, ge zonde, vaste en strenge vroomheid is uit ons levensgevoel verdwenen, maar we herkennen het toch, als de klank van een melodie, die héél vroeger een maal gezongen is. Ik romantiseer niet. Ik weet heel goed, dat die bouwmeesters, metselaars en timmerlui evenmin deugden als wij en mogelijk nog groter losbollen ge weest zijn. Maar ze hadden iets, dat uit ons leven geleidelijk is weggebloed, een vroomheid zonder braafheid, een gespierd en altijd geweten besef van „erbij" te horen, ook als het feitelijk gedrag misschien nergens meer op leek. Het woord „geloof" komt er het dichtste bij, maar er bestaat #iffenlijk geen woord voor, omdat het gevoel zelf er niet meer is. Het wonder van architectuur is, dat de stenen ommanteling van zulke ge voelens nog overeind staat, terwijl het leven dat het eens ontsloot eruit is weggevloeid. Enorme fossiele schelpen, versteende huiden, kolossale karkassen, die omhoogrijzen in een wereld, die al lang met andere maten meet. Want dat is tevens de tragiek van de ar chitectuur. Telkens wil de bouwkunst het heden vangen en telkens weer zet zij het verleden op sterk water. TNTUSSEN begint deze sublieme -*■ kerk lelijk te kraken. De Haar lemmers houden hun hart vast. Zeker, de toren wordt momenteel gerestau reerd, want alle oude torens in Neder land horen sinds Napoleon aan het rijk. De kerk echter is het eigendom van de Hervormde Gemeente en wat kan die doen? De massale ontvolking van de binnenstad heeft het kerkvolk, zoals overal elders in het land, doen verschrompelen en dan: ze heeft óók nog de zorg voor de Bakenesser kerk en de Nieuwe Kerk in Haarlem. Met het onderhoud van interieur en meu bilair is de grens van haar draag kracht eigenlijk al overschreden. Aan restauratie valt niet te denken. En toch, als er niet snel twee ton op tafel komt, moet de kerk eenvoudig dicht. De stukken vallen uit de zoldering om laag, de vloeren verzakken en de mu ren vertonen steeds meer barsten. Met de architect H. W. van Kempen, die op goed geluk al vast begonnen is, omdat hij het niet langer meer aan kan zien, ben ik gisteren boven de ge welven geweest en heb de dakspanten eens bekeken. Het is werkelijk de hoogste tijd. Als u ditmaal eens iets voor uw eigen land wilt doen, dan kunt u wat storten op giro 377882 van de vereniging „Haerlem", met de vermelding „Restauratie Grote Kerk". Het is goed besteed. Een nationaal mo nument dreigt ons te ontvallen en het is gewoon in uw eigen belang, als dit behouden blijft. Zijn eenmaal die twee ton binnen, dan doet het rijk de rest. Maar eerst moet er een bewijs van be langstelling uit de burgerij en de rest van het land komen. Dit is redelijk. Een verlangen dient te blijken, wil het vervuld worden. GODFRIED EOMANS Wij zullen maar met de deur in huis vallen: de 'Oude Baaf' staat er slecht bij. Dit monument, voldragen vrucht van vroeg-Christelijke cultuur in Kennemerland, verkeert in groot gevaar. Wanneer de deuren van dit eerbied waardige gebouw tengevolge van verval gesloten moeten worden, zal het een levenloze erfenis der middeleeuwen zijn. Wij hopen dan ook dat U ons helpen wilt dit te verhoeden. Immers, Uw naam staat op de lijst van slechts een paar honderd personen, die ons gegeven is met de verzekering, dat het lot van de Grote Kerk ieder hunner ter harte gaat. Het zijn, behalve een aantal particulieren, voor het merendeel grote zakenlieden en industriëlen van Haarlem en Kennemerland, aan het hoofd staande van bedrijven met omvangrijke gebouwen, waarvan altijd wel één raam uitziet op 'jan met de hoge schouders'. Zo immers wordt in de volksmond de Sint Bavo met zijn machtig middenschip (het grootste van ons land) nog steeds aangeduid. En het zijn juist deze schouders, die ons het meeste zorg baren en waaronder wij U verzoeken de Uwe te zetten. De toren zelf, eigendom van de gemeente Haarlem, wordt reeds hersteld; maar ook het gehele kerkgebouw vertoont zoveel tekenen van verval, dat ingrijpen dringend geboden is, wil een ramp worden voorkomen. Hiervoor is een bedrag van miljoenen nodig. Dit is veel. Wij zijn echter tegen de methode van bijlappen, waardoor wij mogelijk over drie jaar weer voor U moeten staan. Wij wensen, en menen hiermee in Uw geest te handelen, een grondig en blijvend herstel. De benodigde gelden moeten komen van overheid en burgerij. De overheid stelt zich echter op het standpunt, dat de burgerij hierin dient vóór te gaan. Dit komt ons billijk voor. De liefde voor een dergelijk monument moet worden bewezen, vooral door hen die er dagelijks van genieten. Daartoe hebben wij dan ook een actie gereed en hopen hiermede een totaal van 500.000,te mogen bereiken. In de eerste plaats willen wij ons richten tot U, directies van grote bedrijven en een aantal particulieren. Het is een aanzienlijk bedrag dat wij nodig hebben, wij zijn ons daarvan bewust doch U behoort tot de aanzienlijken en... noblesse oblige. Verder aandringen doen wij dan ook niet. Wij verzoeken U slechts uit Uw raam te kijken en Uzelf af te vragen: zou ik dit gezicht willen missen? Uw antwoord kunt U invullen op postgirorekening nummer 1577000 ten name vaq Stichting Restauratiefonds Grote- of Sint Bavokerk te Haarlem. In rustig vertrouwen en met de meeste hoogachting.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 74