r. werd hem gevraagd lid te worden van het werkcomité. ;e In 1973 schreef hij een gids over de kerk die in 1974 zou verschijnen. Bij deze rondleidingen werd tevens in Ie het noorder transept de zogenaamde 'slingerproef van Foucault' gedemonstreerd, een proef die oorspronke- t- lijkin het Pantheon in Parijs werd getoond en waarmee ,n men bewees dat de aarde draait, n In 1971 berichtte de Rijksdienst voor de Monumenten- in zorg dat de aanvang van de restauratie, die gepland was v in 1973, in verband met de subsidiestop zou moeten 3r worden uitgesteld tot 1976. Wel kwam met ingang van 3- 1975 de mogelijkheid van conserverend onderhoud tot a. een bedrag van 100.000,- per jaar, waarvan rijk, ge meente en provincie respectievelijk 60, 30 en 10% sub- f- sidieerden, indien en voorzover er sprake zou zijn van m subsidiabele kosten. et In 1973 werd de grote historische tentoonstelling over 3- het Beleg van Haarlem in de kerk geopend. Ook gedu- ;t. rende de tentoonstelling was de kerk betrokken bij deze -d manifestatie, omdat bij bezienswaardigheden, die be- ;l trekking hadden op het beleg, bordjes werden ge le plaatst. Naar aanleiding van een suggestie van gemeen- s- tearchivaris drs. J.J. Temminck en dank zij een initiatief >n van ir. P. van Delden, oud-directeur van de Hoogovens, s- werd 8.000,- bijeengebracht voor een nieuw raam in 3- de kerk met een voorstelling van het beleg. Een comité, bestaande uit Th. Hoog, voorzitter van de Vereniging il- 'Haerlem', D.H. Couvée, directeur van het Frans Hals- Je museum en Stichtingsvoorzitter Van Hattum, wist de ar commissie Toegepaste Monumentale Kunst hiervoorte rd interesseren. Het ontwerp kwam in handen van kunste- n- naar prof. Friso ten Holt en de glazenier A. Bogtman a- zorgde voor de uitvoering. In 1981 konden het gemeen- an tebestuur van Haarlem en de Stichting Restauratie- an fonds het raam overdragen aan de Kerkvoogdij. In 1984 werd het op de definitieve plaats in de kooromgang van 0- de Grote Kerk aangebracht. an Andere aanwinsten voor de kerk zijn een drietal litho- ar- stenen van Aart van Dobbenburgh, geschonken door je rnr. P.D. Sanderse, ir. J.J. Fuykschot en prof. dr. M.P. ge van Overbeeke. De stenen werden aangebracht in de an Mariakapel, respectievelijk in de jaren 1973, 1974 en 1975. ar, In november 1975 trok prof. Zwiers zich als restauratie- ai- architect terug. De Rijksdienst voor de Monumenten- er zorg adviseerde om naast architect Van Kempen voor 12 de kostenbewaking c.a. Ingenieursbureau Brink B.V. te 77

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 79