g—B— Voorburg in te schakelen. Een uitgebreid restauratie plan van Van Kempen en Brink werd medio 1977 inge diend bij subsidiënten. De totale kosten werden ge raamd op ruim 25 miljoen. Nu zou zich echtereen ander probleem aandienen. De provincie Noord-Holland nam in het zelfde jaar 1977 het eenzijdige besluit om de Grote of St.-Bavo kerk tot 'nationaal monument' te ver klaren, een categorie die volgens haar niet in aanmer king kwam voor een provinciale subsidie. Daarmee kwam ook de eerdere toezegging van de provincie Noord-Holland uit 1969, dat met 10% zou worden bijge dragen in de subsidiabele restauratiekosten, te verval len. Het door de Kerkvoogdij ingediende bezwaarschrift tegen dit besluit werd ongegrond verklaard. Medio 1978 tekende de Kerkvoogdij tegen de uitspraak beroep aan bij de Raad van State, gevolgd door de voor de kerk verheugende uitspraak in oktober 1979, dat het besluit van de provincie om niet mee te doen in de subsidiëring met het oog op eerdere toezeggingen, op onjuiste gron den was genomen. De provincie diende daarom subsi diëring van de restauratie opnieuw te overwegen. Inmiddels had men in Haarlem niet stilgezeten. 'Rond leider' Th.A. Delleman had in het Europees monumen tenjaar 1975 het initiatief genomen om met leerlingen van zijn school, vrienden en kennissen het koperen koorhek te poetsen. Samen met zijn mede-rondleiders organiseerde hij in mei 1975 de eerste zogenaamde 'Bavodag' en op 11 oktober 1975 richtte hij de Kring 'Vrienden van de Grote Kerk te Haarlem' op. De 'Vrien denkring' stelde zich onder meer ten doel geld bijeen te brengen uit contributies van leden en door acties, om de Kerkvoogdij in staat te stellen noodzakelijke niet- subsidiabele restauratiekosten en verbeteringen aan het gebouw en interieur te laten uitvoeren, alsmede om de Grote Kerk in nog grotere belangstelling te brengen. De kring werd een zelfstandige onderafdeling van de Stichting Restauratiefonds en zou gaan functioneren met een eigen 'kas', eigen beslissingsbevoegdheid over de besteding van de ingezamelde gelden en met weder zijdse 'waarnemers' in de besturen. Van de opbreng sten in 1975 van de Bavodag en een kerkconcert werden niet alleen het koorhek maar ook de koperen kronen gereinigd en gepoetst. In mei 1976 had de kring - dank zij de voortvarendheid van voorzitter Delleman - reeds 1000 leden; een jaar later 1700, een aantal dat in 1980 tot ruim 3000 zou aangroeien. Nadat al het koperwerk was 78

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 80