land kocht het 10% subsidie-aandeel af door het beta len van een bijdrage ineens van 2,1 miljoen. Het totale bedrag werd nader becijferd op ca. 25 miljoen. Getracht zou worden om met de eigenlijke restauratie in 1981 te beginnen: de duur van de restauratie werd begroot op zes jaar. In een kort hierna gehouden vergadering van de Stich ting Restauratiefonds lichtte architect Van Kempen een en ander nog eens toe, wat de voorzitter het commen taar ontlokte dat het gebouw er alleen nog maar stond uit macht der gewoonte Ter wille van de continuïteit werd eind 1980 naast architect Van Kempen een tweede architect aangesteld: G. Lankhorst te Voorburg. Het ingenieursbureau Brink B.V. bleef bij de financiële be waking betrokken. Het aantal leden van de Vriendenkring had de 3000 bereikt. Voorzitter Delleman droeg zijn functie over aan J.A.H. Post, die daardoor ook lid van het werkcomité van de Stichting werd. De restauratie van de veertien wa penschilden De Raet, een geschenk van de gemeente 's-Gravenhage aan de Kerkvoogdij, werd door de 'Vrienden' bekostigd. Het kapitaal van de Stichting Restauratiefonds groeide tot 300.000,- waarmee het streefbedrag van 1967 werd bereikt. Eind 1980 werden 500 kleine zilveren ma quettes van de Grote of St.-Bavo kerk besteld als extra verkoopartikel ten behoeve van het fonds. Mr. H.E. Phaff en drs. J.J. Temminck legden contact met de heer Corneille F. Janssen in verband met diens manuscript over de bouwgeschiedenis van de Grote Kerk en de eerste plannen werden gemaakt voor een bundel artike len over de geschiedenis van de kerk, te verschijnen bij het gereedkomen van de restauratie. Eindelijk was, op 14 januari 1981, het moment aange broken waarop het aannemingsbedrijf Jurriëns B.V. te Utrecht, laagste inschrijver bij de openbare aanbeste ding van het werk, daadwerkelijk een begin kon maken met de restauratie. In een bijeenkomst van alle betrok kenen werd de heer H.J. Jurriëns door de president kerkvoogd het stuk steen aangeboden dat een jaar tevo ren op het toilet was gevallen met de opdracht het weer stevig op zijn plaats te bevestigen. De heren Van Hattum en Thierry de Bye Dolleman stel den hun plaatsen in het bestuur van de Stichting ter beschikking aan jongeren. De nieuwe voorzitter van de Stichting werd mr. N.C.deGroot van Embden, lid van de directie van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé 81

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 83