wen. In 1984 werd nog met succes een actie gevoerd om 90.000,- bijeen te krijgen voor het houden van een tentoonstelling in de zomer 1985, ter gelegenheid van de feestelijke afsluiting van de restauratie van de gehele kerk. Een toegezegde subsidie ad 30.000,- van het Prins Bernhard Fonds ten behoeve van archeologisch onderzoek in de kerk kon helaas niet ontvangen worden daar dit onderzoek op het laatste moment geen door gang kon vinden, wegens de daaraan verbonden risi co's voor het kerkgebouw. Gelukkig behoefden (behal ve in de beginperiode) geen gelden van de Stichting gebruikt te worden om rentekosten te dekken ter over brugging van uitbetalingen en ontvangen subsidies. Dank zij de goede financiële begeleiding van de Kerk voogdij kon het geld van de Stichting voor nuttiger doeleinden worden aangewend. De fondsvorming van de Stichting vond in deze jaren voornamelijk plaats door verkoop van grammofoonpla ten, zilveren kerkjes, bronzen penningen en sedert 1981 ook door dassen met een afbeelding van de kerk. De Stichting heeft nog getracht om, naast deskundigen voor het bouwhistorisch onderzoek tijdens de restaura tie - waartoe de Rijksdienst voor de Monumentenzorg mevrouw drs. M.A. Prins-Schimmel en de heer H.J. Scholte had aangezocht-, ook een deskundige voor het kunsthistorisch onderzoek aan te trekken. Dit bleek echter financieel niet haalbaar. Begin 1982 werd op de eerste verdieping van de Vlees hal een kleine tentoonstelling gehouden over de voort gang van de restauratie, georganiseerd door het Frans Halsmuseum. De kosten werden door Stichting en Vriendenkring tezamen gedragen. Opnieuw kwam in deze jaren het gebruik van de Grote Kerk na de restauratie ter sprake. De Kerkvoogdij bleek hierover het oude standpunt te handhaven, te weten gebruik voor: a. de eredienst, b. orgelconcerten en c. toeristisch bezoek. Gebruik als cultureel centrum zou ook een (vloer)verwarming nodig maken en hiervan moest worden afgezien vanwege de enorm hoge stook kosten en de aanwezigheid van het Christian Müller orgel. Een aantal malen werd vanuit de Stichting ver zocht om de kerk in het toeristenseizoen ook buiten kerktijd op zondag open te stellen, maar dit bleek om diverse redenen niet mogelijk. De 'Vriendenkring' kon in 1980, 1981 en 1982 door de sluiting van de kerk slechts op beperkte wijze Bavo- dagen in de Grote Kerk organiseren: toch wist het be- 83

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 85