dat het pand Zijlstraat 70-74 op de Voorlopige Monu mentenlijst was geplaatst. Kort daarna werd een Haarl ems architect aangezocht de plannen voor een nieuw gebouw te ontwikkelen en daarbij de gevels en mogelijk delen van het interieur te behouden. Het schetsontwerp kwam, uiteraard in overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, in de loop van het jaar 1979 gereed, en in december van dat jaar beves tigde de minister formeel zijn besluit het voormalige postkantoor op de (definitieve) Monumentenlijst te plaatsen. Het gebouw is, hoewel met vaardige routine ontworpen, architectonisch al in het nadeel omdat het een neo-stijl betreft. De neo-gotiek, die in Engeland een grote bloei heeft gekend, heeft in ons land weinig bijzonders opge leverd, behalve een aantal mooie kerken. Het postkan toor is in de reeks door dezelfde bouwmeester, F.C.H. Peters, ontworpen kantoren, onder andere Amsterdam, Arnhem en Leeuwarden, bepaald de minste. Dat ook de gebruikskwaliteit van het Haarlemse gebouw te wensen overliet, moge blijken uit het feit dat alle drie de zojuist genoemde gebouwen nog steeds als postkantoor in gebruik zijn, terwijl in Haarlem twintig jaar na de inge bruikname reeds met de planvoorbereiding en grond verwerving van een nieuw postkantoor aan de Raaks werd begonnen. Van de drie gevels was de achtergevel door latere aan- en verbouwingen zeer aangetast; de gevel aan de No- belstraat was nog geheel in de oorspronkelijke staat en van een zeer innemende architectonische detailuitwer king; ook de gevel aan de Zijlstraat was in de oorspron kelijke staat, hoewel gezegd mag worden dat de monu mentale symmetrische opzet in de asymmetrische in gangspartij geen helder antwoord kreeg. 89 Het voormalig postkantoor j najaar 1980, vóór de restauratie. I

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 91