Het interieur Deze zeer Hollandse manier van gevel-ontwikkeling is weliswaar heel sympathiek, maar het aardigste van het gebouw, vooral van de gevels, is de duidelijke liefde voor het fraai detail. De factuur, de makelij, is het meest waardevolle element. Dit was dan ook de voor naamste reden dat ik met zoveel plezier en voldoening aan de restauratie heb gewerkt. Met de toch wat kille hand van de ontwerper vormt de warmte van het groot vakmanschap van de handwerkslieden, die het gebouw destijds hebben uitgevoerd, een contrast. Ik wil dan ook mijn grote waardering en bewondering uitspreken voor de enthousiaste en bekwame inzet van de merendeels jonge vaklieden die de restauratie hebben verricht. Ik behoor tot de velen die blij zijn dat de gevels, zij het met enige aanpassingen aan het huidige gebruik, be houden zijn gebleven en grondig zijn opgeknapt. Het is dan ook echt jammer dat het interieur grotendeels moest worden prijsgegeven. Het gebouw was jarenlang niet of slecht gebruikt en in miserabele conditie. De dakspanten waren zwaar aan getast. Bovendien was de sterkte van de bestaande draagstructuur onvoldoende voor de door het huidige gebruik gevraagde belastingen. In de ingrijpende ver bouwing van Zijlstraat 76 door architect professor ir. H.T. Zwiers voor de toenmalige Twentse Bank, in 1951was reeds een belangrijk deel van het postkantoor betrokken. Het hergebruik van met name de oude post- hal (de Wachtzaal) is toentertijd reeds overwogen. Ook door schrijver dezes zijn de mogelijkheden tot behoud diepgaand onderzocht. Vele goede redenen, gebruik- technische, bouwtechnische en brandveiligheidseisen, 90 De ABN-bank voorjaar 1985.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 92