gangsdeuren zijn, in plaats van één. De oude fraaie eikehouten paneeldeuren hadden een stoep met drie treden die, om het gebouw ook voor rolstoelgebruikers toegankelijk te maken, moesten verdwijnen. Een hel- lingbaan maken, ongeveer zoals aan het postkantoor aan de Gedempte Oude Gracht, was op het toch al smalle trottoir van deZijlstraat niet mogelijk. Bovendien was die ene deur als hoofdtoegang voor het gebruik van het nieuwe complex bepaald te smal. Als compromis is tijdens het ontwerpproces overwogen de twee ramen op de begane grond van de middenpartij in twee dubbe le deuren te veranderen en de oude toegang als raam voor de oude receptie-loge te bestemmen. Het voordeel van deze oplossing was dat aan het metselwerk van de gevels minder ernstige ingrepen behoefden te worden gedaan en, wat belangrijker is, dat de gegeven asymme trie van deze gevel behouden zou zijn gebleven. Na uitgebreid overleg en zorgvuldige afweging is niettemin gekozen voor een consequente symmetrie en werden drie gelijke toegangen gerealiseerd, wat het metselwerk betreft, nagenoeg gelijk aan de oude hoofdtoegang. De hellingbaan voor rolstoelers werd in de vestibule geformeerd. De drie deuropeningen zijn voorzien van hardglazen deuren in blank aluminium frames, waarin ook een kleine lichtbak met de letters ABN BANK zijn opgenomen. Met deze 'bescheiden' naamsaanduiding is tevens voorkomen dat wellicht een deel van de gevel met een zeker grotere lichtbak zou worden bedekt. Een aardig detail is, dat de brievenbus van het nieuwe gebouw vroeger de nachtkluis bij de Twentse Bank weer op dezelfde plaats zit als die van het oude postkan toor. Een nieuwe nachtkluis is rechts van de hoofdin gang ingebouwd^ De kap en het dal< van het pand zijn geheel vernieuwd. De deels verrotte houten spanten zijn vervangen door een stalen draagconstructie waarop een goed geïso leerde stenen afdekking werd aangebracht die op zijn beurt is bedekt met uit de omgeving van Angers afkom stige nieuwe leien. De schamele resten van de beide oude schoorstenen werden gesloopt en niet herbouwd. In de dakvlakken zijn de in slechte staat verkerende dakkapellen vernieuwd, compleet met loden bollen, spitsen en versieringen. Ook de op de nok staande 'hanekam' is gecompleteerd en goeddeels vernieuwd. Het opnieuw vormen en bakken van een deel van deze aardige nokbekroning heeft nogal wat moeite gekost. Uiteindelijk is een ambachtelijke pannenfabriek in Zuid-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 96