nieuwe geknipte voegen maakten, bakstenen en pro fielstenen vervingen en ornamentjes repareerden. Ten slotte zij hier vermeld dat de windwijzer op het torentje aan de Nobelstraat binnenkort zal worden hersteld en dat de ontbrekende kruisbloemen op de pinakels van de topgevels, waarvan een model is bewaard, wellicht zul len worden herplaatst. Dat de grote leeuw, die ooit de middelste pinakel sierde, gereconstrueerd zal worden en weer op zijn hoge troon zal worden gezet, is helaas minder waarschijnlijk. Tenslotte Deze beschouwing, dit verslag, is in het kader van het Jaarboek van een oudheidkundige vereniging toege spitst op de restauratie van een voor Haarlem interes sant historisch gebouw. Dit grote en belangrijke bouw werk was wat mij betreft wellicht geen meesterwerk, maar wel een meesterproef. Als die proef geslaagd ge noemd zou mogen worden is dat in de eerste plaats mede te danken aan mijn opdrachtgever, de ABN, met name de afdeling Bouwzaken, die, in alle maatschappe lijke en architectonische problemen steeds loyaal en constructief heeft meegedacht. Veel dank ben ik even zeer verschuldigd aan de rijks- en gemeente-ambtena ren van Monumentenzorg, voor hun positieve instelling bij het oplossen van de niet geringe moeilijkheden die zich vanuit hun discipline hebben voorgedaan. Met de kwetsbare uitgangspunten van een restauratie als deze, waren controverses soms onvermijdelijk, maar steeds werden met wikken en wegen voor alle betrokkenen aanvaardbare oplossingen gevonden. Naschrift In het Jaarboek Haerlem 1982 (blz. 124-126) maakte ir. van de redactie W.B.J. Polman, hoofd van Monumentenzorg Haarlem, een paar kritische opmerkingen over de 'restauratie' van het gebouw van de ABN aan de Zijlstraat. De archi tect, de heer N.H. Andriessen, deelde de redactie mee dat hij het met de zienswijze van ir. Polman niet eens was. Na overleg met de redactie schreef hij boven staand artikel. De Vereniging 'Haerlem' is blij dat de voor- en zijgevel behouden zijn gebleven en blijft de sloop van het inte rieur betreuren. Uiteraard kan zij de 'vele goede rede nen' hiervoor niet beoordelen. 96

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 98