bertsliggers Opes Fluxae Ars Perpetua De familie Elout en het geschilderd behang van Oude Groenmarkt 2 te Haarlem Inleiding Geschilderd behang Slechts een gering deel van het Haarlemse monumen- tenbezit, in het bijzonder de woonhuizen, wordt tevens beschermd vanwege het gedeeltelijke of complete oor spronkelijke interieur dat in een pand aanwezig is. Door de wisselende stijlen, functies en woonbehoeften is er in de loop der eeuwen veel gesloopt, vertimmerd of naar elders verdwenen. De 17e-eeuwse kamer uit bierbrouwerij Het Scheepje aan de Houtmarkt werd verkocht aan het Philadelphia Museum of Art<1> en een laat 18e-eeuwse kamer uit het Kopshuis, Nieuwe Gracht 74, kwam terecht in het Rijks museum te Amsterdam*2*. Ook interieurfragmenten treffen we in musea aan, waaronder schouwen, deuren en andere betimmeringen. Tot deze fragmenten, die veelal hun oorspronkelijke context geheel verloren heb ben, behoort ook het geschilderd behang, de zo popu laire wanddecoratie uit de 18e eeuw, dat nu in stijlka mers wordt getoond of als los schilderij is opgehan gen*3). Het geschilderd behang uit Zijlstraat 70-72 van de hand van Hendrik Meijer (1775) bevindt zich in de Mar kiezenhof te Bergen op Zoom, dat van Pieter Barbiers Pietersz. uit Spaarne 58 in het Frans Halsmuseum, evenals dat van Leendert Overbeek (1789), afkomstig uit Nieuwe Gracht 84. De geschilderde wandvlakken uit Spaarne 106 van Gerrit Zegelaar (1763) werden in de Tweede Wereldoorlog in het Grasse-Museum te Leipzig vernietigd. In een enigszins museale omgeving, op het buiten Waterland te Velsen, kwam het geschilderd be hang van Nieuwe Gracht 74 door Jan Augustini. Ook in particulier bezit is het geschilderd behang uit Oude Groenmarkt 2, dat vanwege zijn onbekendheid en unie ke voorstellingen hieraan een nader onderzoek zal wor den onderworpen. Het gaat om een schoorsteenstuk, zeven wandvlakken en een bovendeurstuk die in 1773 vervaardigd zijn. Getracht zal worden de ongesigneer de schilderingen toe te schrijven en aan de hand van de allegorische voorstellingen de relatie met de opdracht gever te verklaren om zodoende een bijdrage te leveren tot deze nauwelijks bestudeerde tak van decoratie kunst*4). Deze schilderijen, die in samenhang met de architec tuur werden ontworpen, hadden zich vanuit de 17e eeuw ontwikkeld tot een zeer populaire vorm van wand decoratie. Door een toenemende vraag van de aristo cratie en de rijke koopmansstand werden er in de 18e eeuw zelfs behangselateliers opgericht, waar meerdere 97

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 99