Ten geleide Aan de vertrouwde vaste rubrieken is dit jaar het verslag van de Stichting Haarlemse Hofjes toegevoegd. Verder beschrijft de heer Margry in dit Jaarboek een bijna vijf eeuwen oude en nog steeds levende Haarlemse traditie, de verering van Onze Lieve Vrouw. De bijdragen van de heren Schabbing, Temminck en Van den Broek hande len over de weinig rooskleurige tweede helft van de 18e en begin 19e eeuw. De heer Schabbing laat zien hoe het mensen die een centje aan smokkel wilden verdie nen toen verging, de heer Temminck schetst een beeld van de financiële perikelen van het stadsbestuur anno 1774 en de heer Van den Broek toont hoe de econo mische neergang het aanzien van de Popelingstraat beïnvloedde. Niet in alle opzichten was het armoe troef in die tijd. De heer Sliggers beschrijft gedetailleerd de fraaie decora ties van het pand Oude Groenmarkt 2. Zij blijken in nauw verband te staan met de hobby's van de opdracht gever. De heer Vrijland gunt ons, grotendeels steunend op de orale traditie, een uniek kijkje op het buiten Duinlust in zijn, thans helaas vergane, gloriejaren. Ook het heden is in dit Jaarboek vertegenwoordigd. De restauratie van de Grote of St. Bavokerk nadert zijn voltooiing en de heer Van der Steur heeft voor het nageslacht vastgelegd wat er allemaal voor kwam kijken voor het zover is geko men. De architect Nico Andriessen gaat tenslotte in op de bouw van een eigentijdse bank in een - gedeelteljk - oud jasje. Bijdragen voor het volgende Jaarboek ziet de redac tie met belangstelling tegemoet. Zij moeten vóór 15 november 1985 worden gezonden naar de redactie, p/a gemeentearchief, Jansstraat 40, 2011 RX Haarlem. De redactie W. Helversteijn F.W.J. Koorn, secretaris K.C. Schuyt B.C. Sliggers •A.G. van der Steur C. van Steijnen J.J. Temminck 7

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1984 | | pagina 9