Het gevonden post-middeleeuwse schervenmateriaal wijst op een continuïteit in bewoning tot de 18de eeuw. Bo- demkundig onderzoek op andere plaatsen langs de Klei ne Houtstraat/Lange Veerstraat heeft inmiddels de ge dachte aan een mogelijke Spaarnedijk versterkt. In het voorjaar van 1985 bevestigde historisch onderzoek het bestaan van een dijk ter hoogte van de Kleine Hout straat." Fasen, Gravinnesteeg 1, Fase 11 van het onderzoek, het uitdiepen van de bewo- ^84 ningsgeschiedenis van perceel Gravinnesteeg 1, kon in ei gen tempo gedaan worden. Het vond plaats tussen 31 ok tober en 23 november 1984 en werd alleen aanvankelijk wat vertraagd door noodonderzoek op de Botermarkt. Uit historisch onderzoek bleek dat de bewoning hier te gen het midden van de 16de eeuw op gang komt. Toch moet het er ook voor die tijd, in ieder geval in de onmid dellijke omgeving, gebruist hebben van stedelijke activi teiten. Wat kon hier nu concreet van achterhaald wor den? Een gedeeltelijk antwoord op deze vraag kon slechts na flink wat graafwerk gegeven worden. Vlak achter de voordeur werd een ruim 5 meter lange werkput uitgezet die aan de kant van de Gravinnesteeg ongeveer 1,5 meter breed was en even voor het achterlig gende binnenplaatsje 2,5 meter. Na het verwijderen van de vloer en een recentelijk aangebrachte circa 50 centime ter dikke laag schoon zand werd de situatie duidelijk. Achterin de werkput, het noordelijk deel, werd een kel der aangetroffen die geheel gevuld was met zwaar bouw- puin. Tussen dit puin gevonden voorwerpen, onder ande re een roestige emmer, wijzen erop dat deze kelder aan het eind van de vorige eeuw volgestort werd. Op de kei- Een beeld van het met puin volge- stortte keldertje. Links achterin de put is het ten dele intacte ton- gewelfje zichtbaar van het tweede keldertje. Foto: Openbare Werken, J.M. Poldermans 138

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 140