Het fotograferende echtpaar Claus Pruter en Maria Pruter-Hille door dit medium een beter bestaan probeerden op te bou wen. Tijdens de opleiding hadden zij zich de compositie en belichting eigen gemaakt, zodat de kwaliteit van hun foto's relatief hoog was. Bovendien verstonden zij de kunst om portretten en stadsgezichten op deskundige wijze te retoucheren, en dit kwam in vrijwel alle gevallen de uitkomst van de foto op papier ten goede. Opmerke lijk is ook dat het gefotografeerde stadsgezicht in de loop van de jaren vijftig een steeds belangrijker plaats ging in nemen. Er ontwikkelde zich kennelijk een markt voor het topografisch gezicht en voor afbeeldingen van belangrij ke gebeurtenissen; dit ondanks het feit dat het portret als winstgevender werd beschouwd. In 1852 adverteert de portretschilder Claus Pruter in de Groninger Courant en beveelt zichzelf aan tot het maken van daguerrotype portretten en silhouetten, iets dat hij volgens dezelfde advertentie ook in andere steden met succes had gedaan. Pruter was geboren in Wevelsfleth (Holstein, Duitsland) op 20 april 1823. In het bevolkings register van de stad Groningen staat Pruter in 1852 inge schreven als zijnde ongehuwd, schilder en uit Embden (Duitsland) afkomstig. Zijn foto-atelier was aanvanke lijk ingericht in een gedeelte van een kleding- en manu- facturenmagazijn van A. Teuteberg aan de Groote Markt. Op 5 april 1853 kondigt hij in de Groninger Cou rant aan binnenkort in de gelegenheid te zijn (naast por tretten en kopieën van schilderijen) ook landschappen en stadsgezichten op papier te vervaardigen. Enkele maan den later was een nieuw gebouwd glazen atelier aan de Hereweg te Groningen gereed en noemde hij zich daguer- reotypist en photographist. Inmiddels was Pruter gehuwd met Maria Elisabeth Hille, geboren te Hannover op 3 juli 1827. Zij was de dochter van de ook in Nederland werkende fotograaf H. Hille. In oktober 1853 wordt een dochter Catharina Gerardina ge boren. Een tweede inschrijving in het bevolkingsregister van Groningen dateert uit december 1854. Vermoedelijk vóór 1856 vertrekt de familie Pruter naar Amsterdam en vestigt zich op de Nieuwendijk 41 onder de naam Nieuw Duitsch Photographisch Etablissement van C. M. Pru ter. Opvallend is de naam van Maria in dit verband. Zij zal de kunst van het fotograferen van huis uit hebben meegekregen en over voldoende ervaring hebben be schikt om samen met haar man het familiebedrijf in stand te houden. Van de Amsterdamse periode is bekend dat Pruter 16 foto's heeft ingezonden op de Tentoonstel ling van Photographie en Heliographie, gehouden door 40

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1985 | | pagina 42