Lezenswaardig is ook de karakteristiek van Erasmus: In zijne jeugd door zijne zwakke gezondheid verwend en in een klooster hard behandeld, vatte zijn fijngevoelige geest een haat op tegen de monniken. Met vlijmende spot, maar vaak te grof gaf hij lucht aan zijnen haat in zijn 'Lof der Zotheid'. Dit werk is niet zijn grootste verdienste, dat was zijne geleerdheid, zijne kennis vooral van het Grieksch. Deze en zijn schrandere geest, maakten, dat hij gezocht werd door vorsten en pausen. Niet alleen voor zijn leerlingen, ook voor Huizinga zelf is zijn leraarsperiode in Haarlem later in een milder daglicht komen te staan dan uit de brieven aan zijn ouders blijkt. In de eerste maanden van 1931 hield hij een lezingentoernee door het toenmalige Nederlands- Indië, waar hij veel oud-leerlingen van de Haarlemse school tegenkwam. Verder is heel Indië bevolkt met oud leerlingen van mij van de Haarlemsche h.b.s., ieder oogenblik duikt er weer een op,14 zo J.W. Meijer Ran neft, een der tallooze H.B.s.-vriendjes en Gerke (H.B.s.-vriendje).15) Bij zijn vertrek uit Indië vond Hui zinga aan boord van het schip een bloemstuk, van de heer C. Croll, onderwijzer te Pasir Maoeng. Huizinga wist de naam niet dadelijk thuis te brengen en schreef aan Meijer Ranneft: Ik kan mij daarbij geen ander per soon in de herinnering roepen dan ook alweer een h.b.s.- leerling uit den Haarlemschen tijd.l6) In de correspon dentie met Meijer Ranneft kwam eveneens de h.b.s - tijd weer te sprake. Ook voor hem stond Huizinga's onderwijs stellig in een positief licht, want Huizinga antwoordde: Die Haarlemsche tijd, waarvan U spreekt, is al zoo ver achter mij komen te liggen, dat de herinneringen, die U ophaalt, de geur meebrengen van lang vervlogen dingen. Wat mijn lessen U hebben gegeven, moet wel in de eerste plaats aan Uw eigen ontvankelijkheid gelegen hebben, aan Uw zin voor rechtvaardige en ernstige beoordeeling van menschen en gebeurtenissen. Maar iets van dat alles moet ik er dan, zonder ooit mij een bepaalde strekking bewust te zijn geweest, wel in gelegd hebben, en dat U juist dit er uit hebt kunnen halen, maakt mij de herinnering aan die jonge jaren nog liever dan ze was. '7) Het is niet verwonderlijk dat er juist zo veel leerlingen naar Indië gingen. De hbs was een op het bedrijfsleven gerichte opleiding, met grote aandacht voor de exacte vakken en handelswetenschappen. Ondernemende fi- 103

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 105