aanleg van elektrische spoorwegen? In Zuid-Holland was de Zuid-Hollandsche Electrische Spoorweg Maat schappij (zhesm) opgericht, die een lijn van Rotterdam naar Den Haag en Schevingen tot stand wilde brengen. Maar ook in Noord-Holland waren er plannen. De in Amsterdam opgerichte Hollandsche Electrische Spoor weg Maatschappij (hesm) wilde een lijn aanleggen van het station Weesperpoort via Sloten en Vijfhuizen naar Haarlem, waar het eindpunt zou komen op het open terrein voor het Paviljoen, het huidige Provinciehuis. De hsm zag natuurlijk ongaarne dat moderne spoorwegen zouden worden aangelegd parallel aan haar lijn Rotter dam-Den Haag en Haarlem-Amsterdam. Zij wist door aankoop van de nog niet uitgegeven aandelen de zeggen schap over beide ondernemingen in handen te krijgen en kon de oorspronkelijke plannen zodanig wijzigen dat deze beter in de strategie van de spoorwegmaatschappij pasten. Dit betekende voor Haarlem dat de lijn vanaf Vijfhuizen langs het werkplaatsterrein naar het in 1908 vernieuwde spoorwegstation geleid werd. Aan de con cessievoorwaarden voor de elektrische spoorweg was inmiddels de aanleg van een net stoomtramwegen door en rond de Haarlemmermeer verbonden. De hsm haastte zich niet met de uitvoering van dit voor haar weinig aanlokkelijke plan, vooral toen een derde gegadigde voor de verbinding Haarlem-Amsterdam zich aandien de. In december 1902 was, gedeeltelijk met Amerikaans geld, de Electrische Spoorweg Maatschappij (esm) opge richt, die in 1904 de exploitatie der bestaande ENET-lijnen overnam en haar eigen lijn in exploitatie nam. Een unicum voor een interlokale verbinding was de 10-rai- nutendienst. Het aantal van 34 motorwagens was zelfs voldoende om 's zomers, op drukke zondagen, een 5- minutendienst tussen Amsterdam en Zandvoort te rij den. Tenslotte werd de hesm van haar verplichting tot aanleg van een elektrische spoorweg ontheven, terwijl de stoomtramlijnen zouden worden uitgevoerd als lokaal spoorwegen. In 1912 kwam het eerste stuk gereed. Tus sen Haarlem en Vijfhuizen kwam bij de kruising met de Amsterdamse straatweg een halte, Rijksstraatweg. De architectuur van haltegebouw en dienstwoning hebben hier, maar ook op vele andere plaatsen in en rond de Haarlemmermeer het aanzien van het landschap een fraaie aanvulling gegeven. In 1927, bij de elektrificatie van de lijn Amsterdam-Rotterdam, heeft men tenslotte van het hoge tramviaduct profijt gehad.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 126