locomotief geconstrueerd, die vier beladen zandwagens kon trekken. De initiatieven, ontwikkeld in genoemde werkplaats waren velerlei. Zes Amsterdamse autobus sen van het eerste uur werden omgebouwd tot drie aanhangrijtuigen voor de Bloemendaalse tram, korte motorwagens werden verlengd, wagens twee aan twee samengevoegd tot langere exemplaren, bijwagens voor zien van motoren en oude motorwagens gedegradeerd tot aanhangwagens. Het meest spectaculair was wel de invoering van de schakeltram: twee motorwagens met daartussen een aanhangwagen, zodat iedere motor wagen slechts een half aanhangrijtuig behoefde te trek ken en de snelheid kon worden opgevoerd. Eveneens werd in de werkplaats een motorrijtuig ingericht als restauratierijtuig, zodat forensen naar Amsterdam hun ontbijt in de tram konden nuttigen. Het vertrouwen in de kundigheden van de Beynes-fa- briek was groot. In het jubileumboek, dat in 1938 ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan werd uitgege ven, vinden we de volgende aantekening: Over het alge meen worden de bestellingen bij ons op eenvoudige wijze met een brief geplaatst, zonder zwaarwichtige contracten en vol vertrouwen op een gunstige afwikkeling. Het top punt op dit gebied presteerde de esm eens door ons in 1916 een boodschap-formuliertje te zenden, waarop stondU gelieve mede te geven/te laten volgen 5 motorrijtuigenen 9 volgrijtuigen. Dit gebeurde aan de vooravond van de fusie der Neder- landsche Spoorwegen, waartoe op 25 november 1916 besloten werd en van de overname van het Amerikaanse aandelenpakket door de hsm, zodat deze zeggenschap kreeg over alle interlokale tramwegen in de beide Hol landse provincies. In aansluiting op de vier lokaalspoorlocomotieven van de lijn Haarlem-Zandvoort, schaften hsm en hesm te zamen 44 stuks aan, die grotendeels op de Haarlemmer meerlijnen dienst deden en door het personeel Haarlem mermeertjes werden genoemd. Na het verdwijnen der Haarlemmermeerlijnen werden deze stoompaarden naar andere lijnen gedirigeerd, onder andere naar de lijn Alkmaar-Bergen aan Zee. Toen ook deze lijn gesloten werd, kreeg een exemplaar een verheven standplaatsin het dorp Bergen-Binnen als herinnering aan de lange trams, die jaren lang de reizigers naar het strand brach ten. Helaas bleek dit een treffende bewijs van het spreek woord 'rust roest'; maar dank zij een grote subsidie uit het Prins Bernhardfonds kon deze 'Bello' van zijn

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 130