kan )ber. )ond a.g. van der steur Tijdgenoten over Haarlem xv W.E. Griffis, 1899 In 1899 verscheen in Amerika een aardig boek over Ne derland, geschreven door de Amerikaan William Elliot Griffis. De titel luidt: 'The American in Holland. Sen timental rambles in the eleven provinces of the Nether lands' en het boek werd uitgegeven te Boston en New York. In 1907 verscheen een ongewijzigde herdruk als deel 11 in 'The Atlantic Monthly Library of Travel'. Griffis was geen afstammeling van een Nederlandse im migrant, maar een Amerikaans predikant met een interes se voor reizen, reizen waarbij hij grondig te werk ging. Hij publiceerde o.m. ook over Japan en zijn boek over Nederland was gebaseerd op vijf reizen, waarin hij alle Nederlandse provincies bezocht. In 1869 voer hij vanuit Duitsland door Nederland naar Hoek van Holland. In 1891, '92, '95 en 98 bracht hij langere bezoeken van enkele weken aan ons land. In 1896 werd hij benoemd tot lid van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde te Leiden. In 1898 was hij, op uitnodiging van de Neder landse Kring van Journalisten aanwezig bij de kroning van Koningin Wilhelmina. Griffis was bevriend met een jonge Amsterdamse bankier met een huis en gezin aan de Herengracht. (De zuster van de bankier was gehuwd met de kleinzoon van Jacob van Lennep, zo vernemen we) en daar beleeft hijmeestal met echtgenote en andere reisgezellenhet typische 'Dutch homelife' Vanuit Amsterdam bezocht hij Haarlem en Bloemendaal. In het aan Haarlem gewijde hoofdstuk worden de obligate zaken besproken als Frans Hals, Coster, Kenau, Damia- te, linnenblekerijen en bloembollen. Zijn vrouw leest hem voor uit Alexander Dumas 'The Black Tulip' over de vete tussen Van Baerle en Boxtel en met name verbaast de schrijver zich over de passage die vertelt dat in Nederland een man zijn naam kan geven aan een kind, een boek of een bloem! Hieronder volgt een wat bekorte en samengevatte vertaling van de bladzijden uit bovengenoemd boek, gewijd aan Haarlem, Bloemendaal en Beverwijk: 135 Haar- ijncn. tsmu-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 137