Van Amsterdam bereiken wij per trein Haarlem opeen vroege morgen in midden juni. Mijn ogen ontmoeten een oceaan van kleurige bloemen. Alles in de stad ziet er glimmend en gepoetst uit en zo schoon als Kioto. Andere Nederlandse steden zijn trots op hun grachten, havens en handel. Haarlem is trots op zijn bomen. We zien hoe de hard werkende helft van Haarlem zichzelf bezig houdt. De turfkarren zijn lange smalle gevaarten, geladen met de grond van Drente of Overijssel, gesne den en gedroogd in de vorm van stenen of gedeeltelijk bolvorming. De melkvrouw gaat rond met haar emmers met glanzend gepoetst koperbeslag. De moderne tijd vertoont zich in de vorm van handkarren, vers van de schilderswerkplaats, met aanprijzingen voor 'bacterie- vrije melk'. Lawaai en stilte wisselen elkaar af. Dikke Hollandse vrouwen en robuuste mannen op klompen maken een geweldig lawaai als ze over het plaveisel voortbewegen, terwijl langs de huizen horden werkers op grote pantoffels, soms zo groot, dat ze er op een natte dag wel in kunnen zwemmen, voorbij gaan. Honden ziet men er veelvuldig, maar slechts een enkele maal loslopend. De meeste zitten vastgesnoerd onder groen tewagens, handkarren en allerlei voertuigen voor het bezorgen van melk, turf en huishoudelijke noodzakelijk heden. Holland heeft een heel leger honden die hun kost verdienen. Hier ziet de Amerikaan de betekenis van het oude gezegde 'to work like a dog'. De hond is echter niet de enige motor. Ik heb in Holland wagens en trekschuiten gezien, die voortbewogen werden door paarden-, stoom-, elektriciteit-, wind-, vrouw-, man-, ezel- en kleine jongenskracht. De Vleeshal is gebouwd in afwisselende lagen steen en marmer, rood en wit. Het is naar dit model dat de architecten een Collegiate Reformed kerk en een aantal andere bouwwerken in het noordelijke deel van Manhat tan hebben ontworpen. De renaissance van de Neder landse architectuur in Amerika is duidelijk zichtbaar in de laatste tien jaar van deze eeuw. De gewone man noemt het de 'zebra' of 'biefstuk'-stijl: een laag veten een laag vlees. Maar of men deze stijl nu gebruikt voor een huis voor vlees voor het lichaam of voor de ziel, het resultaat rechtvaardigt zichzelf. Nu begint onze 'sentimental trip' naar Bloemendaal. Niet dat we hier iets bijzonders verwachten aan te tref fen, maar vanwege de zoete herinneringen aan Bloo- mingdale, eens vlakbij en nu opgenomen in New York, bezoeken we het orginele Dal der Bloemen. Wij rijden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 138