noordwaarts door de oude blekerij-gronden, en voorbij velden hyacinthen, tulpen, krokussen en anemonen in een wonderlijke variatie van kleuren. Mooie villa's en charmante huizen staan langs de weg. Aan het eindpunt stappen we uit voor een wandeling in de duinen. We passeren links een gekkenhuis met prachtig aangelegde gronden en zien spoedig de ruïne van het kasteel van de beroemde heren van Brederode opdoemen. Ik ver heugde mij zeer in het bezoek aan mijn eerste Hollandse ruïne en zat na afloop onder de oude bomen van het nabij gelegen restaurant met een kopje Java-koffie met een minuscuul lepeltje en geserveerd met een klein kan netje room en drie dobbelsteenjes biet-suiker en droom de over het verleden en de twee Bloemendaals. Nu naar Beverwijk. De eerste grote Nederlandse neder zetting—waar nu Albany is—heette Beverwijk, naar dit oude plaatsje in het vaderland. Wat ons het meest interesseert in dit rustige kleine dorpje is de kerk met pilaren en bogen uit de dertiende eeuw. Binnengekomen ziet men direct de grote gelijkenis tussen deze kerk en de kerkgebouwen in het vroege Nederlandse Amerika. In de toren hangt een klok gegoten in 1733 door dezelfde gieterij als de klok die van 1733 tot 1848 de bevolking van Schenectady opriep voor hun zondagsplicht. Hier in Holland lezen we op de klok 'Nicoleus Muller, Amster dam, me fecit anno 1733'. De oude klok van de kerk in Schenectady werd aangeschaft na een inzameling onder 152 personen die 45 bijeen brachten, werd ingewijd in 1734, brak in 1848, werd opnieuw gegoten in Troy, weer ogehangen en smolt in de brand van i860 (die mijn vrouw Lyra zag en zich nog goed herinnert). Op de klok was een inscriptie in het Nederlands: 'De klok van de Low-dutch gemeenschap van Schenechtiade ingezameld door de gemeenschap in het jaar 1732' en in Latijn 'Me fecerunt De Grave et Muller, Amsterdam'. De Amerikaanse klok was dus de oudste van de twee en kennelijk nam Nic. Muller een partner voor het gieten van de klok voor de kerk in, wat toen 'the far west' van Amerika werd genoemd. Er bestaat over deze klok nog een aardige legende die ik vaak heb horen vertellen: Toen in het moederland het gesmolten metaal bijna in de vorm gegoten werd kwamen vele Amsterdamse vrienden en bekenden van de leden van de Amerikaanse grenskerk en gooiden zilveren bekers, lepels, borden etc. in de vloeistof, als memento's, met gebeden voor de bekenden overzee. De oude klok klonk dan ook zeer zoet voor de oude mensen die mij over deze zilveren tonen vertelden. 137

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 139