Een ander verhaal is dat een tweelingzuster-klok, ook gegoten door Muller in dezelfde tijd, in Fonda of Kangh- nawaga hing, veroverd werd door de Indianen, door hen naar Canada werd gebracht en daar in een Frans klooster werd gehangen. Reizigers in Canada, afkomstig uit de Mohawk-vallei herkenden onmiddelijk de toon van de klok! Dit deel van Holland heeft de meeste associatie met de vroege Amerikaanse kolonisten. Ik heb op veel bemoste en door de tijd aangetaste grafzerken in de begraafplaat sen van Amsterdam en omliggende steden namen ge lezen van buren en oude bekenden in Amerika. Tot zover enkele passages betreffende onze streek. Op deze wijze beschrijft de auteur alle elf provincies en eindigt met een uitgebreid verslag van de Kroningsfeesten in i8g8. In diezelfde septembermaand van 1898 maakte Grijfis nog een concert mee in het toen net nieuwe Concert gebouw van Rotterdam. Daar beleefde hij een reuze ver rassing: De Nederlanders hadden tot zijn spijt eerst geen duidelijke keuze gemaakt tussen Spanje en Amerika in de kort ervoor uitgebroken oorlog rond Cuba. Slechts Charles Boissevain koos in diens krant duidelijk voorde Amerikaanse kant. Langzaam ging de sympathie van Nederland echter over van Spanje op Amerika en op deze avond in Rotterdam werd dattot grote verrassing van de schrijverduidelijk getoond toen een groep danseres sen met de Nederlandse en Amerikaanse vlaggen zwaaiend zowel het 'Wien Neerlandsch bloed' als 'Colum bia the Gem of the Ocean' zongen en het was moeilijk zo besluit Griffis deze passage, vast te stellen of er harder en oprechter geapplaudisseerd werd voor de Amerikaanse of voor de Nederlandse glorie!

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 140