ook ngh- hen aster it de n de IR. W.B.J. POLMAN EN DRS. J.B. UITTEN- HOUT Monumentenzorg Haarlem et de ïoste laat- Op idigl 898. riffis cert- ver- geen :a in echts wde van deze van eres- ggen !um- ilijk, rder anse Alle foto's, tenzij anders vermeld, Monumenten zorg Haarlem, sectie Bouwhistorie, Jos Fiel- mich De optimistische toonzetting van het Jaarverslag 1986 kan in dit verslag voortgezet worden; veel gebeurtenis sen van dit jaar hebben niet nagelaten de belangstelling voor de Monumentenzorg te prikkelen en uit te breiden. In de bereidheid van eigenaren van monumenten- en beeldbepalende panden om 'iets' aan hun eigendom te doen is dit weer terug te vinden; ook de gemeente Haarlem heeft zich bij het herstel van haar monumentale eigendommen bepaald niet onbetuigd gelaten. Door een aantal ontwikkelingen dreigt echter de aan dacht teveel op nevenaspecten van de Monumentenzorg te vallen en te weinig op het hoofddoel, namelijk het behoud en herstel van het cultureel erfgoed. Regel geving, subsidieperikelen, procedures etc. bepalen meer dan ooit het overleg met instanties en particulieren. De aandacht voor bouwsporen en fragmenten, mogelijkhe den van behoud van waardevolle onderdelen uit het verleden en het integreren van oud en nieuw leggen het af tegen kille cijfers en teruglopend vakmanschap. Wanneer men de achtereenvolgende jaarverslagen in de loop van het 31-jarig bestaan van Monumentenzorg Haarlem met elkaar vergelijkt dan valt deze verschuiving de aandachtige lezer onwillekeurig op en—spijtig ge noeg—ziet het er niet naar uit dat daarin als gevolg van de chronische personele onderbezetting en gebrek aan middelen op korte termijn verandering komt; mogelijk dat vrijwilligers, die zich in een aantal andere steden met groot enthousiasme onder deskundige leiding hiervoor inzetten, uitkomst kunnen bieden. De schrijvers van dit jaarverslag staan open voor elke suggestie (adres: Monumentenzorg Haarlem, Postbus 562, 2003 rn Haarlem). Toch mogen nieuwe ontwikkelingen in de (landelijke) Monumentenzorg hier niet onvermeld blijven, omdat deze een niet onbelangrijke invloed hebben op het plaat selijke gebeuren. Zeer belangrijk is daarbij de komst van de nieuwe Mo- 139

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 141