Zaterdag 12 september 1987 was overal in Nederland de Open Monumentendag. Heel Nederland zette een dag lang de deuren van z'n monumenten open. In Utrecht vond de officiële landelijke start plaats. In de Grote of St.-Bavo Kerk werd de Bavodag en de Provinciale Open Monumentendag gecombineerd gestart door drs. R.J. de Wit, Commissaris van de Koningin in Noord-Holland. Voor Haarlem was dit jaar een bijzonder monumenten jaar, omdat de gemeentelijke monumentenzorg toen dertig jaar bestond. Dat was voor de gemeente Haarlem aanleiding om niet een maar vijf Open Monumenten dagen te organiseren, en wel van woensdag 9 september tot en met zondag 13 september. Het startsein daartoe werd gegeven op woensdag 9 september door burge meester mevrouw mr. E.M.A. Schmitz in de kersvers gerestaureerde vishal. Deze oude vismarkt uit 1769 was een van de vele Haar lemse monumenten die vijf dagen lang voor het publiek toegankelijk was. Speciaal voor deze gelegenheid was door vishandel Bakker op een gereconstrueerde visbank een vistableau opgemaakt met vissoorten die vroeger veel werden gegeten. De heer Bakker gaf toelichting bij de diverse soorten vis en had daarbij veel bekijks. Dat deed de geschiedenis even herleven. Het kijken naar en ruiken aan de gerestaureerde vishal vormde een bijzon dere attractie. Voor de Haarlemse Open Monumentendagen was de tentoonstelling Topogravaria, waarin het veranderend stadsbeeld centraal stond, een extra publiekstrekker. Het begeleidende boek door Jaap Sluis en Hans van der Horst werd speciaal door het Haarlems Dagblad tijdens deze dagen uitgebracht. Het boek was aan het informatiepunt van de Haarlemse Open Monumentendagen in de vishal verkrijgbaar. Daar lag ook het boekje met vijf wandelingen langs de Haar lemse monumenten dat eveneens door het Haarlems Dagblad voor deze gelegenheid werd uitgegeven. De auteurs Nico Brink, Gerrit van de Beidt en drs. J. Bart Uittenhout, voeren de wandelaars langs de Haarlemse en Spaarndamse monumenten, waarvan de meeste voor zien zijn van een zogenaamd ANWB-monumentenbord. De plattegronden waarop de wandelingen staan aange geven werden verzorgd door Gert Jan v.d. Wouden. Het Haarlems Dagblad volgde de vele activiteiten op de voet en besteedde veel aandacht aan de Haarlemse Open Monumentendagen. Het programma werd van dag tot dag verslagen en een speciale Open Monumentendag- 141

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 143