wandeling over twee volledige pagina's voerde langs zo n 36 opengestelde monumenten. Een daarvan was het eeuwenoude stadhuis dat ook deze keer geheel voor het publiek was opengesteld. Een enorm aantal bezoekers maakte van deze gelegenheid dankbaar gebruik. Voorlichting over gemeentelijke za ken vond gretig aftrek. Het publiek doolde door de vele historische vertrekken waar bodes toelichting gaven op de geschiedenis ervan. Via speciaal uitgezette routes werden de bezoekers door het complex geleid. Veel aandacht trok de kamer van burgemeester en wethou ders. Ook het klankbeeld over de restauratie van het stadhuis trok veel bekijks. Vijf dagen lang konden zo tal van opengestelde mo numenten worden bezocht. Dank zij de medewerking van vele personen en instellingen werden de Haarlemse Open Monumentendagen een groot succes. Als vijfde monumentenstad in Nederland met ruim duizend mo numenten heeft Haarlem dan ook veel te bieden. In de kerken vonden orgelbespelingen plaats en gaven rondlei ders tekst en uitleg. Vriendenkringen kregen er zo weer tal van nieuwe leden bij. Vanaf de torens van de Kathe drale Basiliek St. Bavo hadden de bezoekers uitzicht over de stad. Een groot aantal monumenten die normaal moeilijk toe gankelijk zijn, waren nu ter bezichtiging opengesteld. Zo konden gebouwen worden bezocht waarvan velen het bestaan niet afwisten. Uiteraard stonden ook de Haarlemse hofjes in het mid delpunt van de belangstelling. Deze oases van rust in de dynamische binnenstad van Haarlem kregen een groot aantal bezoekers te verwerken. Op de gebruikelijke gast vrije wijze werd het publiek ontvangen. De rust van de historische omgeving was voor enkelen aanleiding om even uit te puffen. Ook aan de jeugd werd de noodzakelijke aandacht be steed. Daarvoor werd een speciale puzzeltocht uitgezet met een bijbehorend vragenformulier. Dagenlang zwier ven groepjes leerlingen onder toeziend oog van leer krachten door de binnenstad. In het Haarlemse basisonderwijs werden 18.000 bouw platen verspreid. Monumenten als de vleeshal, de waag, hofjes, bedrijfsgebouwen en woonhuizen konden door de kinderen in elkaar worden gezet en van een kleurtje voorzien. Het resultaat van het geknip en geplak werd getoond in de refter van het stadhuis. Hele mini-steden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 144