velen. Duizenden bezoekers maakten zo op een geheel nieuwe wijze kennis met de Haarlemse monumenten. Het is de bedoeling dat de Open Monumentendagen een jaarlijks terugkerende activiteit zal worden. In de loop van de tijd is door de sectie bouwhistorie een lijst aangelegd van studie-onderwerpen betreffende de Haarlemse bouwgeschiedenis. Deze lijst is aan alle in stituten en instellingen gestuurd die zich bezighouden met architectuurgeschiedenis. Naar aanleiding daarvan melden zich regelmatig studenten die in een bepaald onderwerp van deze lijst geïnteresseerd zijn. Studie vindt dan plaats binnen stageverband bij deze sectie. Meestal geschiedt een en ander in het kader van de afstudeerscriptie of geldt de stageperiode als onderdeel van de studie. In beide gevallen verzorgt de student een eindverslag. Zo snijdt het mes aan twee kanten. De student heeft een onderwerp van studie en wordt vanuit de afdeling monumentenzorg extra begeleid, een Haar lems onderwerp wordt verder uitgediept en de documen tatie van de sectie bouwhistorie uitgebreid. Het afgelopen jaar waren zo vier studentes/ten op be zoek bij de afdeling monumentenzorg. - Ruud Leegstra (Vrije Universiteit, Amsterdam) voer de een onderzoek uit naar de verdwenen balustrade van de waag aan het Spaarne. Deze balustrade is omstreeks 1820 verwijderd en reconstructie ervan vormde een der uitgangspunten bij de restauratie. Ruud onderzocht de vorm en samenstelling van deze balustrade. Op basis van topografisch materiaal in het gemeentearchief en diverse musea, aangevuld met literatuur- en archiefon derzoek, werd door hem een uitvoerig rapport opge steld. Zijn onderzoek droeg bij tot een reconstructie- voorstel. Tevens ontstond een uitvoerige en nauwkeurig samengestelde documentatie over het uiterlijk aanzien van de waag. - Carien Slagter (Rijks Universiteit, Utrecht) maakte een inventarisatie op van de bebouwing langs de Wilhel- minastraat. Deze straat maakt deel uit van de vroege uitbreidingsplannen van de gemeente Haarlem tijdens het einde van de 19de eeuw. Aan de hand van verslagen van de gemeenteraad heeft Carien een beeld geschetst van de procedurevorming die uiteindelijk heeft geleid tot de aanleg en bebouwing van deze straat. Daarnaast heeft zij een overzicht samengesteld van bouwdata, ar chitecten en bouwtekeningen. In haar beschrijvingen van de afzonderlijke bouwblokken en panden geeft zij

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 146