aan dat het hier een zeer gaaf bewaard i9de-eeuws stadsbeeld betreft. - Wim de Wagt (Vrije Universiteit, Amsterdam) had als onderwerp van studie een inventarisatie en beschrijving van de woonhuizen die door J.B. van Loghem in Haar lem zijn ontworpen. Door Wim werd uitgebreid archief- en literatuuronderzoek verricht en de betreffende huizen uitvoerig beschreven. Voor een uitvoerige fotodocumen tatie werd door hem een voorstel gedaan en op zijn aanwijzing tot stand gebracht. De hoeveelheid werk die hij in dit onderzoek heeft gestoken komt tot uitdrukking in het lijvige rapport dat hij heeft opgesteld. De uitge breide documentatie en soepel geschreven beschrijvin gen vormen een waardevolle aanvulling betreffende de geschiedenis van het bouwen in Haarlem en dat van Van Loghem in het bijzonder. Het was prettig een tijdlang een 'Van Loghem-specialist' in huis te hebben. - Marjan Maandag (Rijks Universiteit, Leiden) zocht voor haar doctoraal scriptie het Bos en Vaartkwartier uit als onderwerp. Dit bijzondere stadsdeel stond al jaren hoog op onze verlanglijst. Onderzoek naar architecten en bouwdata werd bemoeilijkt omdat het archiefmate riaal over verschillende plaatsen verspreid is. Een en ander heeft de oorzaak in de annexatie van dit stuk Heemstede in 1902. Onvermoeibaar zocht Marjan haar weg door de vele dossiers en had aan het eind van het jaar een vrijwel volledige inventarisatie van dit gebied afgerond. In de loop van het volgende jaar zal uitwerking daarvan plaatshebben. - Henk Geist was gedurende negen maanden (1 april 1987 - 5 februari 1988) bij de sectie bouwhistorie werk zaam in het kader van de WEP-regeling. Met het oog op een toekomstige inventarisatie betreffende de zoge naamde jonge bouwkunst uit de periode 1850-1940 maakte hij een aanvang met een inventarisatie van bouw- dossiers die in het gemeente-archief vanaf 1887 aanwezig zijn. Dit zeer omvangrijke werk (in totaal zo'n 22.000 dossiers) is van grote betekenis voor een overzicht van de Haarlemse bouwgeschiedenis. Henk inventariseerde een periode van 30 jaar (in totaal 9.517 dossiers en 1500 bouwtekeningen). Een niet geringe prestatie die enig doorzettingsvermogen vergde. De gegevens werden per computer verwerkt. Zo is het nu mogelijk uit die periode overzichten samen te stellen van architecten, bouwdata, wat ze gebouwd hebben en voor wie. Henk vond na negen maanden een passende baan waardoor dit onder zoek stil kwam te liggen. Wie zet dit voort? 145

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 147