drachtgever zich schikken naar het Haarlemse karakter en zich bewust zijn van de gastvrijheid die de stad betrok kene biedt en niet omgekeerd; slechts dan blijft het Haarlemse waardevolle karakter behouden en verwordt zij niet tot de anonieme en chaotische stad waar Neder land er al te veel van telt. Overzicht gemeentelijke restauraties Begin 1981 verscheen een expositiecatalogus van het Frans Halsmuseum over het werk van Harry Boom. Het kreeg als titel 'Boom exposeert in de vishal'. Daarin schreef drs. A.P.A.M. Spijkers, toen adjunct-archivaris bij het gemeentearchief, een bijdrage over de geschie denis van de vishal. Daaruit zijn de volgende gegevens ontleend. De huidige vishal dateert uit 1769. Maar reeds in de middeleeuwse bronnen vinden we gegevens over visver- koop in Haarlem. Behalve op de markt, waarschijnlijk de Grote Markt, werd ook vis verkocht aan het Spaarne. De verkoop van vis op het marktveld bracht nogal wat vervuiling en stank met zich mee. Dit was de reden dat het stadsbestuur in 1525 besloot de visverkopers te verplichten gebruik te maken van visbanken. Deze wa ren aangebracht tegen de muur van het zogenaamde 'dievenkerkhof'Dat bevond zich op de plaats van de huidige vishal aan de noord/west-zijde van de Grote of St.-Bavo Kerk. In 1603 werd de eerste overdekte vismarkt gebouwd. Deze werd om het dievenkerkhof heen gebouwd en strekte zich in een boog uit vanaf het westportaal tot aan het noordtransept van de Grote of St.-Bavo Kerk. Deze vishal bestond uit twee rijen visbanken die aan de achterzijde van een muur voorzien waren. De visbanken zelfwaren overdekt zodat de visverkopers beschut waren tegen weer en wind. De ruimte ertussen, voor het kopend publiek, was onbedekt. In de r8de eeuw raakte de vishandel in Haarlem in verval en daarmee ook de vishal. Deze bevond zich in 1767 in een zodanig staat van verval dat besloten werd tot de bouw van een nieuwe. Inmiddels was het dievenkerkhof opgeheven, zodat dit keer dichter tegen de Grote of St.-Bavo Kerk kon wor den aangebouwd. In 1769 was de nieuwe (huidige) vishal gereed, die klei ner van afmetingen was. Deze bestond uit twee even wijdig aan elkaar geplaatste overkappingen, oorspronke lijk met leien bedekt, die aan de binnenzijde door hard stenen zuiltjes werd gedragen. De ruimte ertussen was 147 RESTAURATIE VISHAL

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1987 | | pagina 149